Przejdź do treści
BILETY

„Jesteście naszymi starszymi braćmi”

Data wydarzenia: 27 października 2023, godzina 16:30
Data publikacji: 20.10.2023
Cały Twój festival - spotkanie z Jarosławem Sellinem
wydarzenia aktualności
Serdecznie zapraszamy na wyjątkowe - ważne z perspektywy zrozumienia działalności Jana Pawła II na rzecz dialogu międzykulturowego i międzyreligijnego - spotkanie z panem ministrem dr Jarosławem Sellinem. 27 października 2023 r. o godz. 16.30 w sali teatralnej Domu Katolickiego w Wadowicach wysłuchamy wykładu dotyczącego relacji Papieża z judaizmem. Minister Sellin przedstawi wyniki badań, które przeprowadził na potrzeby swojej rozprawy naukowej - „Żydzi i judaizm w życiu i doświadczeniu Karola Wojtyły (1920 - 1978)”.

Miasto dwóch kultur

Wadowice - miasto dzieciństwa i młodości Karola Wojtyły - przed II wojną światową były zamieszkiwane przez liczną społeczność żydowską. Wielu wybitnych i zasłużonych mieszkańców Wadowic było wyznawcami judaizmu. Warto wspomnień np. prof. Maksymiliana Rosego - światowej sławy neurochirurga czy Wilhelma Klugera - adwokata i prezesa gminy żydowskiej. Był on ojcem Jerzego, jednego z najlepszych przyjaciół Karola Wojtyły. To na jego zaproszenie przyszły papież gościł na koncercie kantora Mosze Kusewickiego w wadowickiej synagodze. Karol Wojtyła dorastał w mieście dwóch kultur i dwóch religii, ucząc się szacunku dla każdego człowieka, otwartości i tolerancji.
Jan Paweł II przy ścianie płaczu. Fot. Servizio Fotografico L'Osservatore Romano

Papież dialogu

Charakterystyczną cechą pontyfikatu św. Jana Pawła II był dialog z innymi religiami. Szczególne miejsce, ze względu na wspólne korzenie wiary, zajmował w nim judaizm. Papież Polak jako pierwszy w historii przekroczył próg synagogi, w czasie pielgrzymki do Ziemi Świętej modlił się pod Ścianą Płaczu i gościł w gościł w Yad Vashem. Pragnął, by między religiami panował prawdziwy i trwały pokój.
„Zawsze pragnąłem, by uważano mnie za jednego z tych, którzy po obu stronach dążą do przezwyciężenia starych uprzedzeń oraz do coraz powszechniejszego i pełniejszego uznania wspólnego duchowego dziedzictwa żydów i chrześcijan. Powtarzam to, co powiedziałem podczas wizyty, jaką złożyłem rzymskiej wspólnocie żydowskiej, mianowicie, że my chrześcijanie uważamy żydowskie dziedzictwo religijne za nieodłączną część naszej własnej wiary: »jesteście naszymi starszymi braćmi«”
/Jan Paweł II do naczelnych rabinów Izraela, marzec 2000/

Festiwal „Cały Twój”

Spotkanie z dr Jarosławem Sellinem jest jednym z wydarzeń I edycji Festiwalu „Cały Twój”, który odbywa się pod Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz Małżonki Prezydenta Pani Agaty Kornhauser-Dudy.

Wydarzenie odbędzie się w cyklu „Takim Go pamiętamy. Wspomnienia o św. Janie Pawle II". Na te wydarzenia zapraszamy osoby, które były naocznymi świadkami działalności i świętości Ojca świętego, a także ekspertów w dziedzinie historii życia, pontyfikatu i nauczania Papieża Polaka.