Przejdź do treści
BILETY

Człowiek nie może żyć bez miłości

Data wydarzenia: 8 października 2023, godzina 18:30
Data publikacji: 26.09.2023
Człowiek nie może żyć bez miłości - baner wydarzenia
wydarzenia aktualności
Zapraszamy na wspaniały koncert „Człowiek nie może żyć bez miłości” przygotowany z Filharmonią im. Karola Szymanowskiego w Krakowie. Utwory o charakterze religijnym, m.in. najpiękniejsze pieśni maryjne, usłyszymy w wykonaniu Izabeli Szafrańskiej, Małgorzaty Markiewicz, Emilii Pływacz, Marcina Sójki i Stanisława Plewniaka. Towarzyszyć im będzie chór i orkiestra Filharmonii im Karola Szymanowskiego w Krakowie pod batutą Janusza Wierzgacza.
Podczas wydarzenia odbędzie się prapremierowe wykonanie napisanych specjalnie na tę okazję utworów poświęconych papieskim encyklikom: „Redemptor hominis”, „Dives in misericordia” i „Fides et ratio”. Muzykę do tekstów Jerzego Łysińskiego skomponował Janusz Wierzgacz. Twórcą aranżacji jest Marek Pawełek.

Wyjątkowe miejsce

Kościół na krakowskiej Skałce to szczególne miejsce dla Królewskiego Miasta, nierozerwalnie złączone z jego wielowiekową historią. To tu zginął św. Stanisław Biskup i Męczennik Patron Polski. Na pamiątkę tamtych wydarzeń co roku odbywają się tradycyjne procesje z Wawelu na Skałkę, które odnowił abp Karol Wojtyła podczas obchodów millenium chrztu Polski (1966). Również temu Świętemu przyszły papież poświęcił swój ostatni utwór poetycki - „Stanisław” - napisany tuż przed wyborem konklawe. Jednym z najpiękniejszych i najważniejszych przemówień Jana Pawła II w Krakowie jest to ze Skałki z 8 czerwca 1979 roku. Ojciec Święty spotkał się wtedy z przedstawicielami świata nauki i kultury.

„Dobrze, że nasze spotkanie z ludźmi zasłużonymi dla tego, przez co naród jest sobą, to znaczy dla kultury, odbywa się właśnie tutaj, na Skałce. (…) Kraków był umiłowanym miejscem artystów i jest nim nadal. (…) Trudno w Polsce być artystą, nie przeszedłszy przez Kraków. Mam na myśli wszystkie gałęzie sztuki. I tę gałąź, z którą byłem może najbliżej związany, to znaczy sztukę żywego słowa, sztukę teatru, i plastykę we wszystkich jej kierunkach i specyfikacjach: zarówno malarstwo, jak rzeźbę i architekturę.”

Cały Twój Festival

Ideą „Cały Twój Festival” jest przypomnienie postaci Jana Pawła II i uniwersalnego przesłania, które pozostawił światu. Kluczem do zrozumienia jego nauczania jest przede wszystkim czternaście encyklik, jakie pozostawił Kościołowi. Poruszają one najistotniejsze społeczne i doktrynalne zagadnienia. Wzajemnie się uzupełniają i pomagają pełniej zrozumieć przesłanie myśli Papieża Polaka, który z pasją i determinacją głosił Dobrą Nowinę. Jego motywacja wypływała zarówno z głębokiej wiary, jaki i osobistego doświadczenia. Poprzez lekturę encyklik mamy wgląd w bogactwo nauczania Ojca Świętego. Przygotowując festiwal „Cały Twój” inspirowaliśmy się tą intelektualną spuścizną. W tegorocznej, pierwszej edycji wydarzenia pragniemy szczególnie podkreślić wagę trzech papieskich dokumentów: „Redemptor hominis”, „Dives in misericordia” i „Fides et ratio”.

Więcej o Festiwalu Cały Twój