Przejdź do treści
BILETY
Sensoryczna ścieżka zwiedzania to blisko 60 dodatkowych eksponatów udostępnionych do dotykania. Wiele z nich to oryginalne przedmioty z 20-lecia wojennego, na przykład szkolna tabliczka, binokle, posrebrzana torebka czy menora. Wykonano także kopie cennych przedmiotów, m.in. czapki „maciejówki” i kapelusza ze strusimi piórami - na wzór noszonego przez Emilię Wojtyłową.

Wiele pamiątek to rzeczy związane z tematem pielgrzymek Jana Pawła II. Można dotknąć np. pióropusza z Papui-Nowej Gwinei, kapelusza fulan, poncha z Peru i biżuterii z Zambii. Dla zwiedzających przygotowano plany orientacyjne każdego piętra w formie tyflografii z alfabetem Braille'a, słuchawki wyciszające i folie powiększające do czytania. Przygotowano przewodniki w tekście łatwym do czytania oraz w wersji dźwiękowej.

Sensory

W ramach przedsięwzięcia dostępne są warsztaty edukacyjne skierowane przede wszystkim do osób w spektrum autyzmu oraz osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi. Zajęcia powstały we współpracy z doświadczonymi specjalistami, opierają się na aktualnej wiedzy i wykorzystują sprawdzone metody pracy z osobami ze szczególnymi potrzebami.

Sensoryczna ścieżka zwiedzania

Poznawaj historię życia Karola Wojtyły poprzez zmysły: dotknij, poczuj, posłuchaj. 

Kierując się oznaczeniami dłoni, nosa i ucha możemy dotrzeć do miejsc, gdzie znajdziemy dodatkowe eksponaty do dotykania, wąchania i słuchania. W wybranych salach umieszczono przedmioty uzupełniające ekspozycję stałą.
Można więc dotknąć m.in. przedwojennej szkolnej tabliczki, przymierzyć modny na początku XX wieku kapelusz ze strusimi piórami, sprawdzić co zmieści się w 100-letniej posrebrzanej torebce i odkryć jak działają zabawki, którymi mógł bawić się Karol Wojtyła w dzieciństwie. W kuchni dawnego mieszkania przyszłego papieża można powąchać przyprawy charakterystyczne dla międzywojnia i przekonać się, ile waży żeliwne żelazko na węgiel.

Sensoryczna ścieżka zwiedzania dostępna jest dla wszystkich zwiedzających na podstawie ważnego biletu wstępu na ekspozycję stałą, bez dodatkowych opłat.


To tylko niektóre z przygotowanych eksponatów - wszystkich jest blisko sześćdziesiąt.

Jak zwiedzać?

Ścieżkę można zwiedzać z muzealnym przewodnikiem lub samodzielnie. Przygotowaliśmy przewodnik w tekście łatwym do czytania (ETR) oraz nagranie oprowadzania wzbogacone o dodatkowe dźwięki uzupełniające narrację, np. odgłosy przedwojennego miasta, góralską muzykę czy odgłosy kamieniołomu. 

Sensoryczna ścieżka zwiedzania dostępna jest dla wszystkich zwiedzających na podstawie ważnego biletu wstępu na ekspozycję stałą, bez dodatkowych opłat.

Warsztaty bez barier

Zajęcia edukacyjne umożliwiają wielozmysłowe poznanie życia oraz działalności Jana Pawła II.
zobacz więcej
Warsztaty uczą też wrażliwości, otwartości, empatii i współpracy bez względu na poziom funkcjonowania osobistego i społecznego. Pozwalają pokonywać bariery ucząc się przez zabawę. W czasie warsztatów wykorzystujemy metody pracy oparte na współczesnej wiedzy. Wśród pomocy edukacyjnych znalazła się m.in. podłoga interaktywna. Uczestnicy zajęć mają czas na relaksację i własnoręczne wykonanie pracy plastycznej wybraną przez siebie techniką.

Informacje o zwiedzaniu

Zwiedzanie z przewodnikiem odbywa się o wyznaczonych godzinach w grupach liczących maksymalnie 30 osób. W przypadku większych grup zostają one podzielone. Z reguły wejścia odbywają się co 15 minut.

bilet normalny: 35 zł | bilet ulgowy: 28 zł
Asystent osoby z niepełnosprawnością: bilet bezpłatny
Przewodnik jest wliczony w cenę biletu.

Grupy osób ze szczególnymi potrzebami chcące zamówić zwiedzanie sensorycznej ścieżki z przewodnikiem prosimy o kontakt z Działem Rezerwacji.
rezerwacja@domjp2.pl 
tel. 33 823 35 65 lub 33 823 26 62.

Rezerwacja telefoniczna działa od poniedziałku do piątku od 8.00 do 16.00.
Bilety można również zakupić samodzielnie on-line: bilety.domjp2.pl 

Chętnie pomogę!

Koordynator dostępności w Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach:

Anna Czajkowska-Sałapat
e-mail: dostepnosc@domjp2.pl | tel. 693 592 805 (także SMS)

Realizacja programu

„Dom dla każdego. Sensoryczna ścieżka zwiedzania i warsztaty dla osób ze szczególnymi potrzebami w Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach” to przedsięwzięcie grantowe finansowane w wysokości 104 470,00 PLN w ramach projektu „Kultura bez barier” PFRON realizowanego w Programie Operacyjnym Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, Działanie 4.3 Współpraca ponadnarodowa.

zobacz także