Przejdź do treści
BILETY
W Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach każdego dnia staramy się czynić go bardziej dostępnym dla naszych gości. Z myślą o osobach niewidzących i niedowidzących powstała ścieżka zwiedzania z audiodeskrypcją oraz opisy wybranych eksponatów. 

Muzeum można zwiedzać z psem asystującym i z psem przewodnikiem. Poniżej znajdują się informacje, które pomogą przygotować na wizytę w Domu Rodzinnym Jana Pawła II. Do dyspozycji pozostaje również przedprzewodnik w ETR, który będzie pomocny dla osób z niepełnosprawnościami wzroku.

Makieta Domu Rodzinnego Jana Pawła II

Na placu Jana Pawła II, w odległości 4,5 metra od głównego wejścia Muzeum, znajduje się makieta wykonana z mosiądzu. Przedstawia ona wadowicką Bazylikę Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny oraz kamienicę, w której mieści się Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II. Na makiecie umieszczono opis w alfabecie Braille’a.
Makieta Domu Rodzinnego - fotografia

Wejście do Muzeum

Po wejściu do Muzeum pod stopami wyczuć można bruk. Jest to pierwsza z 16 stref ekspozycji, czyli Mała Ojczyzna. Tutaj rozpoczyna się zwiedzanie muzeum, którego narracja zabiera w podróż do lat 20. XX wieku, od wczesnego dzieciństwa Karola Wojtyły po kolejne strefy opowiadające o życiu i działalności przyszłego papieża  – Jana Pawła II. Tutaj powinieneś okazać swój bilet do Muzeum. Skanery czytają kod zarówno z urządzeń mobilnych jak i tradycyjnych wydruków. To tutaj też (jeżeli zakupiłeś opcję zwiedzania z audioprzewodnikiem) odbierzesz urządzenie, w którym funkcjonuje ścieżka zwiedzania z audiodeskrypcją.
wejście do Muzeum

Ścieżka z audiodeskrypcją

W Muzeum funkcjonuje ścieżka zwiedzania z audiodeskrypcją. Jest ona dostępna w formie audioprzewodnika jak i w aplikacji mobilnej Muzeum. Aplikację można pobrać ze Sklepu Play (urządzenia z Androidem) lub AppStore (dla urządzeń z systemem IOS).

Eksponaty, których można dotknąć

Podczas zwiedzania, oprócz eksponatów umieszczonych w gablotach znajduje się co najmniej 20 przedmiotów lub elementów ekspozycji, których można dotknąć. Znaleźć je można w poszczególnych strefach:
  • Sklep Bałamutha: oryginalna kasa sklepowa National z okresu przedwojennego;
  • Karmel: stare wiszące okna przestawiające widoki międzywojennych Wadowic;
  • Góralski Baca: krzyż misyjny, ściana z drewnianych klocków;
  • Mieszkanie Wojtyłów: mundur 12 pułku piechoty jaki nosił Karol Wojtyła senior oraz oficerki, maszyna do szycia Singer (uwaga na ostre elementy), meble z epoki mi.in: stół, dębowe krzesła z aksamitną tapicerką oraz przedwojenny kredens, aksamitne kotary, piec kaflowy, klęcznik, kuchenny piec z żeliwnymi okuciami, zlew, misa i dzbanek umywalkowy, kropielnica;
  • Krakowie, dziękuję Ci: bloki wapienne z kamieniołomu;
  • Wypłyń na głębię!: replika łodzi Piotrowej;
  • Przebaczam zamachowcy: figura Matki Bożej Fatimskiej;
  • Kościół zbudowany na skale miłości: replika Drzwi Świętych, bramy pojednania symbolizujące Sakrament chrztu oraz pokuty;
  • A domem stał się świat: globus;
  • To przemijanie ma sens: panele ścienne symbolizujące Ogród Oliwny.

Audiodeskrypcje

Z pomocą Fundacji Kultury Bez Barier przygotowaliśmy audiodeskrypcje wybranych obiektów z naszej wystawy stałej. Możesz odsłuchać je poniżej lub w przestrzeni ekspozycji stałej. Miejsca, w których uruchomić można opisy i audiodeskrypcje oznaczone są kontrastowym zółto-niebieskim logiem Małopolska. Kultura Wrażliwa. Na nich znajduje się QR kod, który należy zczytać za pomocą telefonu komórkowego. Odnaleźć go pomoże Ci opiekun ekspozycji.

Szkaplerz Karmelitański

Krzyż z Placu Zwycięstwa

Torebka Emilii Wojtyłowej

Broń Ali Agcy

Łódź rybacka znad Jeziora Galilejskiego

Słuchawki i odsłuchy

Na ekspozycji zainstalowano słuchawki oraz odsłuchy z homiliami i modlitwami Ojca Świętego z pielgrzymek do Ojczyzny lub wspomnieniami świadków. W razie potrzeby opiekunowie stref w trakcie zwiedzania wskażą te miejsca.
  • Kalwaria Zebrzydowska: słuchawki z Modlitwą Zawierzenia, jaką Jan Paweł II odmówił w Kalwarii Zebrzydowskiej 19 sierpnia 2002 roku;
  • Mieszkanie Wojtyłów: w dwóch głośnikach pomiędzy salonem i sypialnią oraz sypialnią i kuchnią posłuchać można relacji Zbigniewa Siłkowskiego, szkolnego kolegi Karola, o tym jak wyglądało mieszkanie Wojtyłów;
  • Krakowie, dziękuję Ci: nagrania opowiadające o Bracie Albercie, Mieczysławie Kotlarczyku;
  • Pokój Tobie, Polsko: cztery odsłuchy fragmentów homilii z pielgrzymek do Ojczyzny (należy dotknąć tub aby usłyszeć dźwięk);
  • Papież rodziny: w słuchawkach nagranie dotyczące duszpasterstwa akademickiego;
  • Wy jesteście nadzieją świata: tu posłuchać można dialogu prowadzonego z młodzieżą z okna papieskiego przy Franciszkańskiej 3 w Krakowie;
  • Tryptyk Rzymski: niewielkie pomieszczenie, w którym można posłuchać ostatniego poematu Karola Wojtyły „Tryptyk Rzymski. Medytacje”, odczytanego przez Krzysztofa Globisza.

Dziedziniec Muzeum

Na muzealnym dziedzińcu, w miejscu gdzie kończy się zwiedzanie ekspozycji, mieści się figura Ojca Świętego Jana Pawła II wykonana z mosiądzu o wysokości 2 m. Przedstawia papieża w sutannie z szerokim pasem i krzyżem na piersi, okrytego kapą zwaną mucetem, w piusce na głowie. Postać utrwalona w ruchu, podpierająca się ferulą, czyli laską papieską zakończoną krzyżem. Prawa ręka jest lekko wzniesiona do błogosławieństwa.
Figura Jana Pawła II na dziedzińcu muzeum

Warsztaty

Warsztaty podróżnicze „W 80 minut dookoła świata” to multisensoryczne i międzykulturowe zajęcia, które mogą być zrealizowane dla grup osób z niepełnosprawnościami. Punktem wyjścia są pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II po świecie.
zobacz więcej

zobacz także