Przejdź do treści
BILETY

Archipelag sztucznej inteligencji

Data wydarzenia: 12 października 2023, godzina 11:00
Data publikacji: 02.10.2023
archipelag sztucznej inteligencji baner programu
wydarzenia aktualności
Czym jest sztuczna inteligencja? Jak wpłynie na życie w przyszłości? Czy traktować ją jako zagrożenie czy wielką szansę? Na te i inne pytania odpowie profesor dr hab. inż. Ryszard Tadeusiewicz w czasie spotkania 12 października 2023 r. o godz. 11.00 w sali teatralnej Domu Katolickiego w Wadowicach. Naukowiec podzieli się wynikami badań i rozważaniami, które zawarł w książce „Archipelag sztucznej inteligencji”. Wydarzenie odbywa się w ramach Festiwalu „Cały Twój” pod Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz Małżonki Prezydenta Pani Agaty Kornhauser-Dudy.

Jan Paweł II - Papież nauki

Wielką troską Jana Pawła II było przypominanie i wyjaśnianie szczególnej relacji między wiarą a nauką. Temu zagadnieniu poświęcił jedną ze swoich encyklik - „Fides et ratio”. Jako wybitny intelektualista żywo interesował się zdobyczami nauki, odkryciami i badaniami - zawsze rozpatrując je w kategorii służby człowiekowi i jego dobru. Wielkim szacunkiem darzył osoby związane z naukami ścisłymi, to właśnie m.in. osoby z tego środowiska zapraszał na spotkania i dyskusje. Zainteresowania Papieża zrodziły się już w czasach krakowskich, o czym wspominał w czasie wizyty na Skałce 8 czerwca 1979 roku. Do ludzi nauki i kultury mówił wtedy:

„Trzeba wspomnieć z kolei o wielkim świecie pedagogów, wychowawców, profesorów. Jak widać, dziedziny zachodzą na siebie, bo kiedy mówimy: „profesorzy”, to mamy na myśli ludzi nauki, ale równocześnie mamy też na myśli pedagogów i wychowawców. Wielkich czasem pedagogów i wychowawców. Dzisiaj żyjemy w epoce ogromnego narastania zainteresowań i zapotrzebowań techniki. Kraków także stał się wielkim ośrodkiem techniki już w okresie międzywojennym, z chwilą, gdy tu powstała Akademia Górniczo-Hutnicza. Po wojnie zaś Politechnika — znowu wielki rozdział kultury naukowej, ale także i kultury praktycznej naszego miasta.”

Wejściówki do odbioru w kasie biletowej Muzeum - Plac Jana Pawła II 5.