Przejdź do treści
BILETY

„inspiRACJE” – spotkanie dla młodzieży szkół średnich

Data wydarzenia: 17 listopada 2023, godzina 11:00
Data publikacji: 08.11.2023
inspiRACJE
wydarzenia
Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach zaprasza na kolejne inspirujące wydarzenie w ramach Festiwalu „Cały Twój”. Spotkamy się 17 listopada o godzinie 11:00 w Sali teatralnej Domu Katolickiego w Wadowicach. Tym razem do udziału zachęcamy przede wszystkim młodzież szkół średnich, która będzie miała okazję poznać wyjątkowe osobistości świata telewizji: Magdalenę Wolińską-Riedi oraz Dominikę Szczawińską-Ziembę. Nasi goście podzielą się swoimi doświadczeniami zawodowymi, osobistymi wspomnieniami o Janie Pawle II oraz opowiedzą o budowaniu kariery w oparciu o wartości chrześcijańskie.

Młodość jako wiek ważnych odkryć

Jan Paweł II słusznie nazywany jest Papieżem Młodych. To do nich bezpośrednio zwracał się w każdej ze swoich pielgrzymek, nazywał ich „przyszłością Kościoła”, a jednym ze znaków rozpoznawczych jego pontyfikatu są zainicjowane w 1985 roku Światowe Dni Młodzieży. Ojciec Święty był dla młodych nie tylko autorytetem, ale też wzorem człowieka, którego mowa i czyny były spójne - żył w zgodzie z zasadami, które głosił, a przez to był autentyczny i wiarygodny. Młodzież wielokrotnie doświadczała wielkiego zaufania, którym darzył ich Jan Paweł II. Ojciec Święty wiele razy powtarzał jak ważnym w życiu każdego człowieka jest wiek młodzieńczy: „Młodość sama w sobie jest wielkim bogactwem każdego chłopca i każdej dziewczyny. Owo bogactwo polega między innymi na tym, że jest to wiek licznych i ważnych odkryć. Każdy i każda z was odkrywa własną osobowość, sens swego istnienia, rzeczywistość dobra i zła”. Myśl Papieża Polaka pozostaje drogowskazem i inspiracją dla kolejnych pokoleń.

Budować na wartościach

Jan Paweł II to postać, która pozostawiła uniwersalne przesłanie całemu światu. Jednocześnie wartości, które reprezentował wydają się współcześnie trudne do realizacji w codziennym życiu i stanowią nierzadko wyzwanie, zwłaszcza dla młodych ludzi. Spotkanie z Magdaleną Wolińską-Riedi i Dominiką Szczawińską-Ziembą będzie okazją do rozmowy o ich relacji z Bogiem, rozwoju duchowym, pasjach, sukcesie i budowaniu kariery, która nie musi stać w sprzeczności z wartościami chrześcijańskimi.

Zaproszeni goście

Magdalena Wolińska- Riedi jest dziennikarką, reporterką, wieloletnią korespondentką z Watykanu, Włoch, obszaru Morza Śródziemnego. Autorka książek, w których opisuje życie w Rzymie i Watykanie. Ukończyła studia doktoranckie na Wydziale Historii Kościoła Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie. Jako żona członka Gwardii Szwajcarskiej była jedną z nielicznych kobiet mieszkającą w Watykanie. Dominika Szczawińska-Ziemba to dziennikarka Radia eM, publicystka związana z Instytutem Gość Media i tygodnikiem Gość Niedzielny, autorka programów telewizyjnych - m.in. "Dobre historie" w TVP, czy "Wszystko co chcielibyście wiedzieć" w Polsat Rodzina. Spotkanie poprowadzi dziennikarka związana z Telewizją Kraków – Karolina Woźniacka, absolwentka Uniwersytetu Papieskiego w Krakowie, członek zarządu krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

„Totus Tuus”

„inspiRACJE” odbywają się w ramach pierwszej edycji Festiwalu „Cały Twój", który ma na celu upowszechnianie wiedzy o dziedzictwie św. Jana Pawła II i przypomnienie jego nauczania zawartego m.in. w encyklikach: „Redemptor hominis”, „Dives in misericordia” oraz „Fides et ratio”. Festiwal odbywa się pod Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz Małżonki Prezydenta Pani Agaty Kornhauser-Dudy. 

Zachęcamy do odbioru wejściówek w kasie Muzeum. Do udziału w wydarzeniu zapraszamy uczniów szkół średnich.