Przejdź do treści
BILETY

Szczerze mu przebaczam...

szkoły ponadpodstawowe
Scenariusz może posłużyć do przeprowadzenia zajęć podczas lekcji historii, edukacji dla bezpieczeństwa lub religii. Przeznaczony jest dla nauczycieli szkół ponadpodstawowych chcących wprowadzić uczniów w temat zamachu na życie Ojca Świętego, a przede wszystkim podkreślić wagę postawy przebaczenia w codziennym życiu.

Cele spotkania

  • pokazanie wartości przebaczenia, jako siły uwalniającej od toksycznego gniewu i stresu
  • zapoznanie z historią zamachu na życie Ojca Świętego Jana Pawła II
  • promowanie pozytywnych wzorców i postaw

Metody i formy pracy:

  • miniwykład
  • debata
  • burza mózgów
  • pantomima

Pomoce dydaktyczne

  • teksty źródłowe
  • fotografie
  • fragmenty filmów
  • kopie wycinków prasowych
  • 7 słoików
  • guziki lub kamyczki (po 7 dla każdego ucznia)
  • muzyka relaksacyjna

Uwagi

Scenariusz zakłada realizację zajęć podczas dwóch godzin lekcyjnych (2x45 minut)

Przebieg lekcji

I Wprowadzenie

Nauczyciel robi krótki wykład na temat sytuacji, która miała miejsce 13 maja 1981 roku. Przedstawia bardzo zwięźle okoliczności zamachu na życie Ojca Świętego Jana Pawła II na placu św. Piotra w Watykanie.
Prowadzący informuje uczniów, że 13 maja 1981 roku podczas audiencji generalnej na placu św. Piotra w Rzymie Jan Paweł II został postrzelony przez tureckiego zamachowca Mehmeta Ali Agcę.
Wydarzenie miało miejsce dokładnie w rocznicę pierwszego z Objawień Fatimskich, podczas których Matka Boża Fatimska przekazała dzieciom - Franciszkowi i Hiacyncie Marto oraz Łucji dos Santos trzy Tajemnice Fatimskie, które początkowo nie zostały upublicznione. Dwie z nich zostały zapisane i upublicznione w 1941 roku, trzecią z wizji upubliczniono w 2000 roku.

II Rozwinięcie

Analiza materiałów źródłowych
Nauczyciel dzieli klasę na 4-5 osobowe grupy. Rozdaje uczniom pakiety materiałów źródłowych dotyczących zamachu na życie Ojca Świętego (Załącznik nr 1 - analiza materiałów źródłowych) prosząc o dokładne zapoznanie się z nimi. W miarę możliwości technicznych prezentuje również uczniom film ze świadectwem Sary Bartoli – dziewczynki, którą papież wziął na ręce na moment przed zamachem.
Po zapoznaniu się z materiałami, uczniowe wspólnie, metodą burzy mózgów, zapisują na tablicy w punktach ciąg wydarzeń, które miały miejsce 13 maja 1981 oraz jego następstwa. W razie konieczności nauczyciel uzupełnia informacje (Załącznik nr 2 - Materiały dla nauczyciela).

Debata
Po zapoznaniu się z wydarzeniami dotyczącymi zamachu oraz postawą Ojca Świętego w kontekście przebaczenia zamachowcowi nauczyciel proponuje uczniom krótką debatę, której punktem wyjścia będą słowa Kardynała Stefana Wyszyńskiego:

„Przebaczenie jest przywróceniem sobie wolności, jest kluczem w naszym ręku od własnej celi więziennej”.

Pytania pomocnicze do debaty:
Czym jest przebaczenie?
W jaki sposób możemy komuś wybaczyć?
Komu możemy przebaczyć?
W jakich sytuacjach przebaczamy?
Jak panować nad gniewem aby nie doprowadzać do sytuacji konfliktowych?

Z jakich emocji wynika potrzeba przebaczenia?
Nauczyciel przygotowuje 7 pudełek/słoików oznaczonych emocjami: miłość, smutek, złość, zadowolenie, wstyd, strach, zdziwienie. Każdy z uczniów otrzymuje 7 guzików. Następnie nauczyciel przywołuje 7 sytuacji konflikotwych (Załącznik nr 2 - materiały dla nauczyciela).
Zadaniem uczniów jest odpowiedź na pytanie: Co ja mógłbym czuć w danej sytuacji? Jaką emocję wzbudza we mnie ta sytuacja? A następnie wrzucenie 1 guzika do odpowiedniego słoika.

Po przeprowadzeniu ćwiczenia, najprawdopodobniej większość guzików znajduje się w słoikach podpisanych negatywną emocją, taką jak złość, smutek, strach.

Nauczyciel podsumowuje ćwiczenie informacją, że opisane przez niego sytuacje są sytuacjami, w których ktoś nas rani. My zaś reagujemy w takich sytuacjach emocjami takimi jak złość czy strach. Jest to naturalne, ale trzymanie w sobie takich emocji niszczy i nas i nasze relacje. Dlatego najlepszym sposobem na radzenie sobie ze złymi emocjami jest przebaczenie.
Brak przebaczenia komukolwiek rani najbardziej osoby , które nie przebaczają.
Przebaczenie wycisza nasze myśli, uwalnia od złych emocji, rozluźnia nas. Należy jednak pamiętać że przebaczenie to nie to samo co zapomnienie. Przebaczenie to jakby decyzja serca, a pamiętanie to działalność rozumu. Przebaczamy historyczne zbrodnie przeciw nam popełnione, ale nie zapominamy ich, bo dzięki temu możemy budować przyszłość opartą na prawdzie, co możemy odnieść zarówno do relacji pomiędzy narodami, ale również do relacji indywidualnych.

Sposoby na przebaczenie - ćwiczenie relaksacyjne
Pierwszym krokiem do przebaczenie jest pozbycie się złych emocji, rozluźnienie ciała i umysłu, zwalczenie stresu. Aby to zrobić warto skorzystać z ćwiczenia relaksacyjnego.
Nauczyciel prosi uczniów aby usiedli wygodnie, jeśli to możliwe może rozłożyć materace lub pufy. Następnie prowadzący włącza relaksacyjną muzykę i prosi uczniów:

Pomyślcie o sytuacji, w której ktoś Was zranił.
Zamknijcie oczy.
Rozluźnijcie mięśnie.
Wsłuchajcie się we własne myśli i dźwięki, które Was otaczają.

Nauczyciel informuje, że tego typu ćwiczenie jest tylko jednym z pomysłów na wyciszenie i podjęcie gotowości aby komuś wybaczyć.
Na tablicy lub flipcharcie zapisuje słowo „wyciszenie”, a następnie prosi uczniów aby podali swoje sposoby na wyciszenie i kontrolę złości. W ten sposób powstanie mapa skojarzeń, którą następnie nauczyciel omawia z uczniami.

III Zakończenie

Pantomima
Nauczyciel prosi uczniów aby stanęli w kole i kolejno pokazali, poprzez pantomimę, w jakim nastroju kończą zajęcia. Następnie nauczyciel dziękuje uczniom za udział w zajęciach i wszyscy ściskają sobie dłonie.