Przejdź do treści
BILETY

„Tu (...) wszystko się zaczęło" – o korzeniach myśli papieskiej

szkoły ponadpodstawowe
Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach, we współpracy z Telewizją Polską w Krakowie przygotowało multimedialny projekt edukacyjny pt. „Czytać, zrozumieć, działać”, poświęcony encyklikom św. Jana Pawła II. W ramach projektu przygotowane zostały trzy scenariusze lekcji przeznaczone dla nauczycieli szkół ponadpodstawowych. Poniżej znajdziesz pierwszy z trzech konspektów zajęć do przeprowadzenia podczas lekcji w szkole.

Cele ogólne

  • Wprowadzenie w specyfikę nauczania papieskiego zawartego w encyklikach (wymiar edukacyjny).
  • Zapoznanie młodzieży z miejscami, które miały wpływ na duchowość Papieża (zwrócenie szczególnej uwagi na doświadczenie Kościoła Krakowskiego oraz wpływu małopolski, jako miejsca narodzenia, wzrastania, pracy, działalności naukowej i duszpasterskiej Papieża (Wadowice, Kraków, Kalwaria Zebrzydowska).

Cele szczegółowe

  • Ukazanie kontekstu historyczno-społecznego pontyfikatu św. Jana Pawła II;
  • Odkrycie przez współczesną młodzież aktualności treści zawartych w nauczaniu Papieża
  • Przybliżenie pojęć: „encyklika”, „Magisterium Kościoła”, „Nauczycielski Urząd Kościoła”.

Uwagi

  • Katechezy powinny mieć walor interdyscyplinarny z takimi przedmiotami jak: WOS, Historia, filozofia (tło historyczno-społeczne, kontekst polityczny, przekazywane wartości).

Metody i formy pracy:

  • wykład;
  • analiza filmów;
  • rozmowa kierowana.

Pomoce dydaktyczne

  • życiorys;
  • kard. Joseph Ratzinger „Czternaście Encyklik Jana Pawła II”
  • filmy „Czytać, Zrozumieć, Działać”;
  • linki do źródeł internetowych.

Przebieg katechezy

I Modlitwa (1 – 2 min)

Modlitwa do Ducha Świętego, której młodego Karola Wojtyłę nauczył jego Ojciec

Duchu Święty, proszę Cię
o dar mądrości do lepszego poznawania Ciebie i Twoich doskonałości Bożych,
o dar rozumu do lepszego zrozumienia ducha tajemnic wiary świętej,
o dar umiejętności, abym w życiu kierował się zasadami tejże wiary,
o dar rady, abym we wszystkim u Ciebie szukał rady i u Ciebie ją zawsze znajdował,
o dar męstwa, aby żadna bojaźń ani względy ziemskie nie mogły mnie od Ciebie oderwać,
o dar pobożności, abym zawsze służył Twojemu Majestatowi z synowską miłością,
o dar bojaźni Bożej, abym lękał się grzechu, który Ciebie, o Boże, obraża.
Amen.


II Wprowadzenie (8 min)
  1. Poinformowanie uczniów, iż celem katechez będzie pochylenie się nad nauczaniem Papieża św. Jana Pawła II, zawartego w dokumentach Kościoła, które nazywają się encyklikami.
  2. Pytania rozeznające poziom wiedzy odbiorców: Gdzie i kiedy urodził się Papież? Kiedy miał miejsce pontyfikat św. Jana Pawła II? Co wiemy na temat nauczania św. Jana  Pawła II? O czym uczył, w jaki sposób? Znane klasie homilie, przemówienia, teksty.
  3. Zaznaczenie pochodzenia św. Jana Pawła II i zaakcentowanie wpływu korzeni Papieża na kształt i kierunek jego pontyfikatu. Poinformowanie uczniów, że Jan Paweł II jest Patronem Małopolski i wielokrotnie nawiązywał w swoich przemówieniach do lat spędzonych w tym właśnie regionie - krótkie zaprezentowanie interaktywnej strony z biogramem, wspierając się życiorysem.


III Pogłębienie (30 min)
  1. Wyjaśnienie przez katechetę (w formie wykładowej) pojęcia encykliki i jej rangi (vide załącznik 1. konspektu).
  2. Przedstawienie encykliki w kontekście znaczenia Nauczycielskiego Urzędu Kościoła (vide załącznik 2. konspektu).
  3. Krótka charakterystyka wybranych encyklik w kontekście ich przynależności do czterech grup tematycznych (vide załącznik 3. konspektu).
  4. Omówienie pierwszej, programowej, encykliki „Redemptor hominis”, ze wskazaniem na fakt, iż jej treść w dużym stopniu wywodzi się z doświadczenia Kościoła krakowskiego. Włączenie materiału filmowego nawiązującego do tejże encykliki z cyklu filmów „Czytać, zrozumieć, działać”. Wskazanie uczniom pytań, na które odpowiedź powinni znaleźć w materiale filmowym:  Jaki jest kontekst, data powstania (czy można wskazać przyczynę historyczno-społeczną powstania encykliki, na jakie pytania ona odpowiada)? Jakie jest przesłanie encykliki (o czym pisze Ojciec Święty?) i jej aktualność dzisiaj? Zapis do zeszytu powinien być realizowany, jako samodzielna notatka z materiału filmowego w kontekście powyższych pytań – parafraza lub cytaty.
  5. Przejście do grupy encyklik społecznych, z których dwie zostaną omówione na zajęciach w tym samym kluczu, co „Redemptor hominis”.

    Laborem exercens

    Sollicitudo rei socialis

    IV Podsumowanie (5 min)

    1. Ukazanie encyklik papieża Jana Pawła II, jako bogactwa nauczania Kościoła, osadzonego na przełomie wieków, nawiązującego do papieskich korzeni.
    2. Podkreślenie uniwersalności/ponadczasowości tematów podejmowanych przez Ojca Świętego.
    3. Rozdanie uczniom uprzednio wydrukowanych definicji encykliki (można skorzystać również z załączonych: życiorysu, spisu encyklik wraz z datami oraz tabeli podziału tematycznego).

    V Modlitwa (1 min.)