Wystawa „ Św. Jan Paweł II i Robert Schuman...” w La Salette
Data publikacji:
06.11.2024
aktualności
Od 6 listopada do 1 grudnia w Sanktuarium Notre-Dame w La Salette we Francji prezentowana jest wystawa „Saint Jean-Paul II et Robert Schuman – patrons de l’Europe unie”. Ekspozycja powstała w ramach projektu „Święty Jan Paweł II i Robert Schuman – Patroni zjednoczonej Europy” realizowanego w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kultura inspirująca”.
Wyjątkowe miejsce
Sanktuarium Matki Bożej w La Salette to jedno z najważniejszych miejsc kultu religijnego we Francji. Położone na wysokości 1800 m n.p.m. we Francuskich Alpach każdego roku urzeka dziesiątki tysięcy pielgrzymów i turystów swoim położeniem pośród pięknych gór, majestatu przyrody i urzekającej ciszy. Znajduje się w miejscu cudownych objawień Matki Bożej dwójce dzieci – Maksyminowi Giraud i Melanii Cavat z 19 września 1846 roku, uznanych oficjalnie przez Kościół katolicki. Z tym miejscem związany był również Robert Schuman. Podczas II wojny światowej przez pewien czas ukrywał się i mieszkał w klasztorze w La Salette.
Zwieńczenie dwuletniego projektu
Prezentacja wystawy we Francji kończy dwuletni projekt realizowany przez Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach we współpracy z zagranicznymi partnerami: Stowarzyszeniem „polska.lu” a.s.b.l. działającym w Luksemburgu, a także przy wsparciu polskich placówek dyplomatycznych – Instytutu Polskiego w Brukseli oraz Ambasady RP w Luksemburgu. Celem projektu skierowanego do mieszkańców Luksemburga, Belgii i Francji jest przypomnienie postaci papieża Jana Pawła II i Roberta Schumana oraz zaprezentowanie ich wizji zjednoczonej Europy, a także podejmowanych działań na rzecz integracji państw naszego kontynentu. Szczególny akcent w projekcie położony został na ukazanie wartości chrześcijańskich reprezentowanych przez polskiego papieża oraz Roberta Schumana, zakorzenionych w polskiej kulturze oraz ich znaczenia w budowaniu zjednoczonej Europy.
Realizacja projektu przypada na lata ważnych rocznic - 60. rocznicy śmierci Roberta Schumana w 2023 r. i 20. rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej w 2024 r. w ramach największego rozszerzenia w historii tej wspólnoty.
Realizacja projektu przypada na lata ważnych rocznic - 60. rocznicy śmierci Roberta Schumana w 2023 r. i 20. rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej w 2024 r. w ramach największego rozszerzenia w historii tej wspólnoty.
Działania w 2023 roku
W ramach projektu w 2023 roku została opracowana i wykonana wystawa mobilna, ukazująca nie tylko historię tych dwóch postaci, ale także kontekst wydarzeń historycznych, w których żył Wojtyła i Schuman. Została także wydana publikacja naukowa poświęcona tym dwóm wielkim postaciom XX wieku, będąca naukową refleksją specjalistów w dziedzinie historii integracji europejskiej, katolickiej nauki społecznej, a także badaczy pontyfikatu papieża Jana Pawła II, którzy pochylają się nad życiorysem i wielowymiarową działalnością Wojtyły i Schumana w kontekście ich działań na rzecz zjednoczonej Europy.
Działania w 2024 roku
W 2024 roku miała miejsce prezentacja owoców tego projektu. Od 22 maja do 19 czerwca br. wystawa pt. „Saint Jean-Paul II et Robert Schuman. Patrons de l’Europe unie” eksponowana była na Placu Europejskim w Luksemburgu – rodzinnym mieście Roberta Schumana, w bezpośrednim sąsiedztwie siedzib instytucji europejskich, kilkaset metrów od domu, w którym urodził się i mieszkał Schuman. 27 maja odbył się uroczysty wernisaż wystawy z udziałem m.in. przedstawicieli władz lokalnych, korpusu dyplomatycznego stacjonującego w Luksemburgu, biskupa archidiecezji Luksemburg, mediów, połączony z promocją przygotowanej publikacji.
Następnie od 20 czerwca do 17 lipca br. wystawa była prezentowana w zabytkowym kościele Notre-Dame de la Chapelle w Brukseli, znajdującym się w ścisłym centrum stolicy Belgii, będącej siedzibą najważniejszych instytucji Unii Europejskiej i NATO. Kościół ten jest licznie odwiedzany przez turystów z całego świata ze względu na znajdujące się w nim dzieła sztuki znanych malarzy niderlandzkich, a także miejsce pochówku Petera Breugela starszego. Wymienionym przedsięwzięciom towarzyszyły działania promocyjne – powstał katalog wystawy, przeprowadzono kampanię promocyjną w mediach społecznościowych, a także poprzez kanały komunikacyjne partnerów projektu.
Le projet „Saint Jean-Paul II et Robert Schuman - les patrons de l’Europe unie”
Financé par le Ministère de la Culture et du Patrimoine National dans le cadre du programme « Culture inspirante »
Le projet „Saint Jean-Paul II et Robert Schuman - les patrons de l’Europe unie”
Financé par le Ministère de la Culture et du Patrimoine National dans le cadre du programme « Culture inspirante »