Przejdź do treści
BILETY

Wakacje w Domu Rodzinnym Jana Pawła II w Wadowicach

Data publikacji: 13.07.2023
budynek muzeum
aktualności
Wakacje to idealny czas, by w rodzinnym gronie odkrywać nowe miejsca i przeżywać wspaniałe przygody. Zapraszamy więc do odwiedzenia naszego Muzeum podczas urlopów oraz wyjazdów zorganizowanych. W tym wyjątkowym miejscu, przechodząc przez szesnaście stref tematycznych można poznać historię życia Jana Pawła II, zwłaszcza tę dotyczącą osiemnastu lat, które spędził w Wadowicach. Na ekspozycji stałej prezentujemy ponad trzysta cennych pamiątek związanych z Papieżem Polakiem i rodziną Wojtyłów. Warto zatrzymać się również w muzealnym sklepie, gdzie można nabyć wartościowe i atrakcyjne pamiątki.

Wizyta w Domu Rodzinnym Jana Pawła II

Podczas wakacyjnych podróży przez Małopolskę, zachęcamy do zatrzymania się w Wadowicach, aby odwiedzić miejsce narodzin św. Jana Pawła II – Karola Wojtyły. Ekspozycję stałą można zwiedzać z przewodnikiem lub indywidualnie. Do dyspozycji zwiedzających są audioprzewodniki z podstawową ścieżką zwiedzania w języku polskim oraz dziesięciu językach obcych (angielskim, niemieckim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, ukraińskim, słowackim, słoweńskim i węgierskim). Z myślą o najmłodszych powstała dialogowana ścieżka rodzinna oraz ścieżka z grą muzealną, która angażuje do aktywnego udziału w zwiedzaniu. Wizyta w muzeum trwa zwykle ok. 70 minut.

Dom dla każdego

Dla osób z różnorodnymi potrzebami dostępne jest zwiedzanie z elementami audiodeskrypcji oraz w PJM. Od niedawna oferta została rozszerzona o ścieżkę sensoryczną, która powstała w ramach projektu „Kultura bez barier" prowadzonego przez PFRON. W przestrzeni ekspozycji stałej pojawiło się wiele dodatkowych eksponatów przeznaczonych do dotykania, a wśród nich przedmioty z 20-lecia międzywojennego. Na każdym piętrze znalazły się przestrzenne plany orientacyjne, opisy w alfabecie Braille'a, tyflografiki. Można skorzystać z przewodnika w tekście łatwym do czytania oraz z dźwiękowej wersję oprowadzania sensorycznego. Dostępny jest wózek dla osób z trudnościami w poruszaniu się, nauszniki wyciszające dla dzieci i dorosłych oraz folie powiększające. W Muzeum funkcjonuje także pokój wyciszeń. Mogą z niego korzystać nie tylko osoby autystyczne, ale też mamy karmiące, rodzice z dziećmi, seniorzy. 30 lipca oraz 27 sierpnia od 17:00 do 19:00 w Muzeum trwać będą ciche godziny zwiedzania, w czasie których wyłączone zostaną multimedia oraz muzyka.

Nowa propozycja oprowadzania dla grup zorganizowanych

Co znaczy „Totus Tuus”? Od kiedy Jan Paweł II nosił szkaplerz? Dlaczego wprowadził do modlitwy różańcowej Tajemnice Światła? Na te i wiele innych pytań dotyczących maryjnego rysu duchowości Papieża Polaka odpowiada nowa ścieżka oprowadzania w naszym muzeum, którą oparliśmy na zbiorach prezentowanych na ekspozycji stałej.
fragment ekspozycji - Kalwaria Zebrzydowska
Kierujemy ją do osób, które chcą poznać źródło papieskiego zawierzenia Matce Bożej i pogłębić wiedzę na ten temat. Opowieść o historii życia Karola Wojtyły została poszerzona o wątki związane z kultem maryjnym. Dotyczą one zarówno dzieciństwa i młodości przyszłego papieża, jak i jego posługi kapłańskiej, a wreszcie pontyfikatu. Oprowadzanie z przewodnikiem poszerzone o wątki duchowości maryjnej w życiu Jana Pawła II kierujemy do grup zorganizowanych. Z nowej ścieżki będzie można skorzystać po uprzednim zgłoszeniu drogą mailową na adres: rezerwacja@domjp2.pl, a następnie zwrotnego potwierdzenia dostępności przewodnika. Zwiedzanie odbywa się w ramach wykupionego biletu wstępu.

Godziny otwarcia w lipcu i sierpniu

poniedziałek 09:00 - 18:00 (ostatnie wejście 16:45)
wtorek 12:00 - 18:00 (ostatnie wejście 16:45)
środa - czwartek 09:00 - 18:00 (ostatnie wejście 16:45)
piątek - niedziela 09:00 - 19:00 (ostatnie wejście 17:45)

Bilety można zakupić za pośrednictwem strony internetowej: bilety.domjp2.pl lub na miejscu w kasie. 

W dniach 25 lipca i 29 sierpnia Muzeum będzie nieczynne w związku z dniem technicznym. Więcej przydatnych informacji o zwiedzaniu Muzeum w zakładce Zaplanuj wizytę