Przejdź do treści
BILETY

Za nami Noc Muzeów

Data publikacji: 15.05.2023
Noc Muzeów w Domu Rodzinnym Jana Pawła II
aktualności
13 maja 2023 roku Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach po raz kolejny włączyło się w ogólnopolska akcję Noc Muzeów. W tym roku przygotowaliśmy kilka niespodzianek, a nasi goście mogli zwiedzać ekspozycję w dogodnych dla siebie formach. Od godziny 19.00 do 22.00 wystawę stałą odwiedziło ponad 300 osób. Wiele osób skorzystało z możliwości samodzielnego zwiedzania. Wydarzenie wpisało się w małopolskie Dni Otwarte Funduszy Europejskich, poświęcone promocji projektów zrealizowanych dzięki współfinansowaniu środkami unijnymi.

W Wadowicach sprzed 100 lat

„Mała Ojczyzna Karola Wojtyły” to tytuł zwiedzania w formie slow, w czasie którego nasi goście mogli poznać ciekawostki dotyczące czasów dzieciństwa i młodości Jana Pawła II, spędzonych w przedwojennych Wadowicach. Nasi przewodnicy, ubrani w stroje nawiązujące do mody z lat 20. i 30. XX wieku, opowiadali m.in. o codziennym życiu rodziny Wojtyłów, ochronce dla dzieci prowadzonej przez siostry nazaretanki i o wadowickim środowisku kulturalnym dwudziestolecia międzywojennego. Nie zabrakło też przypomnienia o wojskowych tradycjach w rodzinnym mieście Ojca Świętego, zarówno w okresie austro-węgierskim, jak i po odzyskaniu niepodległości. Zwiedzający wysłuchali też pieśni „Pamiętam ciche, jasne, złote dnie” z repertuaru Ady Sari, z muzyką Mieczysława Karłowicza do słów Kazimierza Tetmajera.

42. rocznica zamachu

Ogromnym zainteresowaniem cieszył się wykład zatytułowany „Zamach na Jana Pawła II - kontekst i znaczenie”, przygotowany przez historyka Artura Obozę, który nie tylko przypomniał o wydarzeniach sprzed czterdziestu dwóch lat, ale też zaprezentował materiały i eksponaty z nimi związane zgromadzone w naszym Muzeum.
Artur Oboza- wykład o zamachu na Jana Pawła II
Wśród nich jest autentyczny pistolet, z którego padły strzały na Placu św. Piotra, poplamiony krwią Jana Pawła II garnitur szefa papieskiej ochrony i wyposażenie szpitalnego pokoju z Polikliniki Gemelli. Uczestnicy prelekcji obejrzeli też fragment muzealnego filmu dokumentalnego „Lekarz”, w którym wspomnieniami z 13 maja 1981 roku dzieli się osobisty medyk Jana Pawła II - doktor Renato Buzzonetti.

Małopolskie dni projektów unijnych

Tegoroczna Noc Muzeów w Domu Rodzinnym Jana Pawła II w Wadowicach była częścią jubileuszowej - dziesiątej już - edycji Dni Otwartych Funduszy Europejskich w Małopolsce. Z tej okazji na zwiedzających czekały przekazane przez Województwo Małopolskie materiały i gadżety promocyjne.
Dni Otwarte Funduszy Europejskich w Małopolsce
Organizowane w całej Polsce Dni Otwarte Funduszy Europejskich pozwalają poznać bogactwo i różnorodność projektów realizowanych z pomocą dotacji unijnych. W 2015 roku nasze Muzeum zostało nominowane do nagrody głównej Konkursu Polska Pięknieje – 7 Cudów Funduszy Europejskich w kategorii obiekt turystyczny.