Poezja duszy w zwierciadle ciała
Data publikacji:
01.10.2024
29 września br. - w Międzynarodowy Dzień Głuchych - na naszej muzealnej scenie wytańczyliśmy poezję Jana Pawła II przełożoną na polski język migowy! Zatańczyli Głusi i słyszący uczestnicy warsztatów, które przez trzy dni prowadziła Patrycja Jarosińska. Opanowanie choreografii, nauczenie się znaków PJM oraz odnalezienie własnej scenicznej interpretacji wierszy Karola Wojtyły, było nie tylko wyzwaniem i pracą, ale przede wszystkim możliwością uczestnictwa w Kulturze Głuchych i wspaniałą przygodą. Widzowie spektaklu ze wzruszeniem przyjęli pokaz, podkreślając, że dzięki takiej formie na nowo odkrywają głębię papieskich tekstów.
Pierwszy taki pokaz w Wadowicach
Spektakl „Poezja duszy w zwierciadle ciała" powstał w ramach trwającego 2. Festiwalu Kultury Wrażliwej, którego nasze muzeum jest w tym roku współorganizatorem. Przez trzy dni pięć osób pod okiem Patrycji Jarosińskiej - Głuchej aktorki, tancerki i pedagożki, pracowało nad taneczną interpretacją trzech utworów Jana Pawła II - „Miłość mi wszystko wyjaśniła”, „Zatoka lasu zstępuje” (fragment „Tryptyku Rzymskiego”) oraz „Są takie święte, jasne dni”. Wszystkie te wiersze zostały przełożone na polski język migowy, którego znaki wpleciono w choreografię. Finałem warsztatów był niedzielny pokaz, który wywołał wiele pozytywnych emocji, zarówno wśród publiczności, jak i występujących. Dla widzów była to przede wszystkim niezwykła podróż, która pozwoliła im dotrzeć do sensu papieskich tekstów i lepiej je zrozumieć.
Kultura Głuchych
29 września br. przypadał Międzynarodowy Dzień Głuchych, obchodzony na całym świecie od 1958 roku. Zwraca on uwagę na problemy, prawa, obawy i osiągnięcia osób G/głuchych i słabosłyszących. Dla nas to święto stało się okazją do zaprezentowania Kultury Głuchych, która podobnie jak kultura innych mniejszości, stanowi osobną całość. Mieści się w niej odrębny system komunikacji (język migowy), katalog zachowań, tradycje, święta, ale też własne formy artystycznego wyrazu. Osoby tworzące Kulturę Głuchych pielęgnują postawy i przekonania, dzięki którym tworzą odrębną i niepowtarzalną grupę kulturową.