Przejdź do treści
BILETY

42. rocznica zamachu na Jana Pawła II

Data publikacji: 13.05.2023
Pistolet Browning, z którego Ali Agca strzelał 13 maja 1981 roku
Jan Paweł II aktualności
42 lata temu, 13 maja 1981 roku turecki zamachowiec Mehmet Ali Agca dokonał zamachu na Jana Pawła II. Ciężko ranny Ojciec Święty został przewieziony do Polikliniki Gemelli, gdzie przeszedł kilkugodzinną operację ratującą życie. Operujący lekarze nie potrafili wytłumaczyć faktu, że znajdujące się na linii strzału najważniejsze organy wewnętrzne nie zostały uszkodzone. W tym czasie na Placu św. Piotra i w wielu miejscach świata trwały modlitwy o ocalenie życia Papieża. Ali Agca został ujęty w trakcie ucieczki.

Ta, która mnie ocaliła

Po zamachu Ojciec Święty uświadomił sobie szczególną zbieżność: 13 maja 1917 roku, po godzinie 17 w Fatimie Matka Boża po raz pierwszy objawiła się w Fatimie. Dokładnie 64 lata później, 13 maja 1981 roku, w tej samej godzinie dokonał się zamach na jego życie. Splot zdarzeń i okoliczności, jakie miały miejsce w tym dniu, był dla Jana Pawła II jasnym i wyraźnym znakiem:
„Stałem się na nowo dłużnikiem Najświętszej Dziewicy i wszystkich świętych Patronów. (…) Wszak we wszystkim, co mnie w tym właśnie dniu spotkało, odczułem ową niezwykłą macierzyńską troskę i opiekę, która okazała się mocniejsza od śmiercionośnej kuli". Ojciec Święty osobiście dziękował Matce Bożej za ocalenia udając się w pielgrzymkę do Fatimy. Kula, która go raniła została ona umieszczona w koronie figury Matki Bożej Fatimskiej.
figura Matki Bożej z wystawy stałej Muzeum
Zdjęcie z 13 maja 1981 roku, wykonane tuż przed strzałem

Pamiątki cierpienia

„Radość przeplata się z bólem…” Te słowa z niewygłoszonego przemówienia Ojca Świętego przygotowanego na środową audiencję generalną 13 maja 1981 roku w pełni oddają emocje, które towarzyszyły dramatycznym wydarzeniom zamachu na Jana Pawła II. W głębi czerni, szarości i bieli  sali w przestrzeni ekspozycji stałej poświęconej temu wydarzeniu, odnajdujemy wyjątkowych, „niemych świadków” tamtych wydarzeń, m.in. oryginalny pistolet Browning HP 9mm, z którego tamtego dnia padły strzały, garnitur szefa papieskiej ochrony Francesco Pasanisiego czy obraz Matki Bożej Częstochowskiej, przed którym wierni na Placu św. Piotra modlili się w intencji rannego papieża.

Przebaczam

W Muzeum prezentowana jest wystawa „Przebaczam”. Ekspozycja prezentuje wyposażenie pokoju szpitalnego z Polikliniki Gemelli, w którym Jan Paweł II wielokrotnie w trakcie pontyfikatu dochodził do zdrowia.
zobacz więcej