Przejdź do treści
BILETY
Fragment ekspozycji przebaczam

Przebaczam

Ekspozycja znajduje się na poziomie -1. Zobaczyć ją można w ramach wykupionego biletu wstępu.
13 maja 1981 roku na Placu św. Piotra w Watykanie Mehmet Ali Agca dokonał zamachu na życie Jana Pawła II.  40 lat później, w pamięci o tych chwilach powstała wystawa „Przebaczam”, pozwalająca spojrzeć na wydarzenia tamtego dnia z perspektywy Ojca Świętego, który już w karetce przebaczył swojemu zamachowcy. 

Prezentowane na wystawie wyjątkowe eksponaty, „niemi świadkowie” cierpienia Papieża, ale również jego postawy modlitwy i przebaczenia. Już cztery dni po zamachu, leżąc w szpitalnym łóżku Jan Paweł II w przemówieniu nagranym z okazji niedzielnej modlitwy Regina Coeli na watykańskim Placu św. Piotra wypowiedział szczególne słowa:

“Umiłowani bracia. Wiem, że w tych dniach, specjalnie w tej godzinie jesteście zjednoczeni ze mną. Ze wzruszeniem dziękuję wam za modlitwy i wszystkich was błogosławię. Jestem szczególnie blisko dwóch osób, zranionych wraz ze mną, oraz modlę się za brata, który mnie zranił, a któremu szczerze przebaczyłem. Zjednoczony z Chrystusem Kapłanem-Ofiarą, składam moje cierpienie w ofierze za Kościół i świat. Tobie, Maryjo, powtarzam: «Totus Tuus ego sum».”

Ekspozycja prezentuje wyposażenie pokoju szpitalnego z Polikliniki Gemelli, w którym Jan Paweł II wielokrotnie w trakcie pontyfikatu dochodził do zdrowia. Jest to szpitalne łóżko, biała bielizna pościelowa z logo Polikliniki, szafka nocna, przeszklona szafka na leki oraz dwa krzesła. 

Wystawie towarzyszy fragment unikalnego filmu dokumentalnego z udziałem osobistego lekarza papieskiego, prof. Renato Buzzonettiego, w którym wspomina wydarzenia z 13 maja 1981 roku oraz dnia poprzedzającego zamach. Ekspozycję uzupełnia opis faktów, które miały miejsce tamtego dnia, a jej przesłaniem są słowa św. Jana Pawła II: 

„Wszyscy potrzebujemy przebaczenia ze strony naszych braci, wszyscy zatem winniśmy być gotowi przebaczać. Prosić o przebaczenie i przebaczać — oto droga prawdziwie godna człowieka”.

Wystawa „Przebaczam” uzupełnia powstałą w 2014 roku ekspozycję stałą Muzeum w Wadowicach. Ważne miejsce zajmuje tutaj przestrzeń poświęcona zamachowi na Ojca Świętego sprzed 40 lat. Z prezentowanych eksponatów szczególną uwagę zwraca oryginalny pistolet Browning HP 9mm, z którego Ali Agca strzelał do Jana Pawła II na placu św. Piotra, a także garnitur szefa watykańskiej ochrony Francesco Pasanisiego, który własnym ciałem osłaniał rannego Papieża przed kolejnymi strzałami. Na spodniach do dzisiaj widoczne są ślady krwi Ojca Świętego.

zobacz także