Przejdź do treści
BILETY

Trzy filary Kościoła w nauczaniu Papieża Jana Pawła II

szkoły ponadpodstawowe
Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach, we współpracy z Telewizją Polską w Krakowie przygotowało multimedialny projekt edukacyjny pt. „Czytać, zrozumieć, działać”, poświęcony encyklikom św. Jana Pawła II. W ramach projektu przygotowane zostały trzy scenariusze lekcji przeznaczone dla nauczycieli szkół ponadpodstawowych. Poniżej znajdziesz  drugi z trzech konspektów zajęć do przeprowadzenia podczas lekcji w szkole.

Cel ogólny

  • Ukazanie tematyki Kościoła, jako centralnego punktu przesłania encyklik Papieża.

Cele szczegółowe

  • Ugruntowanie podstawowych informacji z poprzedniej katechezy;
  • Ukazanie wątku maryjnego w życiu i nauczaniu Papieża;
  • Przedstawienie całości nauczania eklezjologicznego zawartego w encyklikach na przykładzie trzech wskazanych tytułów.

Metody i formy pracy

  • wykład
  • analiza filmów
  • rozmowa kierowana

Pomoce dydaktyczne:

  • filmy „Czytać, Zrozumieć, Działać”

Przebieg katechezy:

 I Modlitwa (1 min)

Modlitwa za wstawiennictwem św. Jana Pawła II o wierność Ewangelii i Kościołowi

II Wprowadzenie (7 min)
  1. Pytania sprawdzające wiadomości z katechezy pierwszej: Co to jest encyklika? Jakie znaczenie dla powstania encykliki „Redemptor hominis” miało papieskie doświadczenie Kościoła krakowskiego? Co to jest Magisterium Kościoła? Ile św. Jan Paweł II napisał encyklik? Jakie jest przesłanie encykliki programowej? Jakie są tytuły encyklik społecznych?
  2. Wskazanie centralnego obszaru tematyki trzech omawianych na katechezie encyklik – trzy filary Kościoła według Jana Pawła II: Wątku maryjnego, Misyjności Kościoła, Eucharystii, jako źródła i szczytu życia chrześcijańskiego


 III Pogłębienie (32 min)

  1. Rozwinięcie tematyki maryjnej w życiu i pontyfikacie Jana Pawła II  - znaczenie sentencji „Totus Tuus” i wyjaśnienie jej genezy (wczesna śmierć matki, częste pielgrzymowanie do Kalwarii Zebrzydowskiej, zawierzenie się Maryi)
  2. Przypomnienie wątków maryjnych i związanych z nimi miejsc w życiorysie Karola Wojtyły (Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice, Częstochowa).
  3. Włączenie materiału filmowego nawiązującego do encykliki „Redemptoris Mater” z cyklu „Czytać, zrozumieć, działać”. Wskazanie uczniom pytań, na które odpowiedź powinni znaleźć w materiale filmowym: Jaki jest kontekst, data powstania (czy można wskazać przyczynę historyczno-społeczną powstania encykliki, na jakie pytania ona odpowiada)? Jakie jest przesłanie encykliki (o czym pisze Ojciec Święty?) i jej aktualność dzisiaj? Zapis do zeszytu powinien być realizowany jako samodzielna notatka z materiału filmowego w kontekście powyższych pytań – parafraza lub cytaty.
  4. Przedstawienie drugiego filaru Kościoła, według Papieża Jana Pawła II - misyjności. Wskazanie przez katechetę na istotę działalności misyjnej Kościoła w kontekście osoby Papieża – liczne podróże apostolskie, wzorowanie się na Pawle VI jako papieżu – pielgrzymie. Prezentacja filmu dotyczącego encykliki „Redemptoris missio” w tym samym kluczu. Jaki jest kontekst, data powstania (czy można wskazać przyczynę historyczno-społeczną powstania encykliki, na jakie pytania ona odpowiada)? Jakie jest przesłanie encykliki (o czym pisze Ojciec Święty?) i jej aktualność dzisiaj?
  5. Przejście do omówienia Eucharystii, jako źródła i szczytu życia chrześcijańskiego, a tym samym przedstawienie trzeciego, ostatniego filaru nauczania Papieża. Szczególne wskazanie na osobiste doświadczenie Papieża, jako kapłana, związane z implementacją postanowień Soboru. Prezentacja filmu dotyczącego encykliki „Ecclesia de Eucharistia” w tym samym kluczu. Jaki jest kontekst, data powstania (czy można wskazać przyczynę historyczno-społeczną powstania encykliki, na jakie pytania ona odpowiada)? Jakie jest przesłanie encykliki (o czym pisze Ojciec Święty?) i jej aktualność dzisiaj?


 IV Podsumowanie (4 min)

Powtórzenie trzech filarów nauczania Papieża (wątku maryjnego, misyjności Kościoła, Eucharystii jako źródła i szczytu życia chrześcijańskiego) wraz z przykładami aktualności myśli Papieża w tym kontekście.

V Modlitwa (1 min)