„Wypłyń na głębię!” – o człowieku w nauczaniu Papieża Jana Pawła II.

szkoły ponadpodstawowe
Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach, we współpracy z Telewizją Polską w Krakowie przygotowało multimedialny projekt edukacyjny pt. „Czytać, zrozumieć, działać”, poświęcony encyklikom św. Jana Pawła II. W ramach projektu przygotowane zostały trzy scenariusze lekcji przeznaczone dla nauczycieli szkół ponadpodstawowych.
Cel ogólny:
- Ukazanie holistycznej wizji człowieka w papieskim nauczaniu na podstawie encyklik „antropologicznych”
Cele szczegółowe:
- Uświadomienie prawdy o człowieku zakorzenionej w stwórczym dziele Boga - podkreślanej przez Papieża w jego tekstach.
- Wyjaśnienie relacji wiary i rozumu oraz wartości życia ludzkiego w oparciu o trzy encykliki: „Veritatis splendor”, „Evangelium vitae”, „Fides et ratio”.
Metody i formy pracy:
- wykład
- analiza filmów
- rozmowa kierowana
Pomoce dydaktyczne:
- filmy „Czytać, Zrozumieć, Działać”
Przebieg katechezy:
I Modlitwa (1 min)
Modlitwa za wstawiennictwem św. Jana Pawła II o otwartość na prawdę, dobro i piękno
III Pogłębienie (25 min)
Ukazanie aktualności podejmowanych przez Papieża treści w encyklice „Veritatis Splendor”. Prezentacja filmu związanego z tą encykliką – z cyklu „Czytać, zrozumieć, działać”. Wskazanie uczniom pytań, na które odpowiedź powinni znaleźć w materiale filmowym.
Wskazanie przez katechetę na istotę „życia ludzkiego”, rozumianego w duchu antropologii chrześcijańskiej. Prezentacja filmu związanego z encykliką „Evangelium Vitae”
IV Podsumowanie (10 min)
- Podsumowanie nauczania Jana Pawła II w czterech kontekstach – (o Bogu, o społeczeństwie, o Kościele, o człowieku)Dyskusja na temat aktualności poruszanej w encyklikach tematyki – który wątek nauczania Papieża jest dziś (zdaniem ucznia) najbardziej aktualny i dlaczego?
V Modlitwa (1 min)
Modlitwa za wstawiennictwem św. Jana Pawła II o otwartość na prawdę, dobro i piękno
II Wprowadzenie (8 min)
Pytania sprawdzające wiadomości z poprzednich katechez:
- Jaki był kontekst powstania encykliki „Redemptor hominis”?
- Dlaczego nazywa się tę encyklikę programową?
- Które encykliki należą do nauczania Papieża Jana Pawła II o Kościele?
- Jakie jest znaczenie zawołania „Totus Tuus”?
Ukazanie aktualności podejmowanych przez Papieża treści w encyklice „Veritatis Splendor”. Prezentacja filmu związanego z tą encykliką – z cyklu „Czytać, zrozumieć, działać”. Wskazanie uczniom pytań, na które odpowiedź powinni znaleźć w materiale filmowym.
- Jaki jest kontekst, data powstania (czy można wskazać przyczynę historyczno-społeczną powstania encykliki, na jakie pytania ona odpowiada)?
- Jakie jest przesłanie encykliki (o czym pisze Ojciec Święty?) i jej aktualność dzisiaj?
Wskazanie przez katechetę na istotę „życia ludzkiego”, rozumianego w duchu antropologii chrześcijańskiej. Prezentacja filmu związanego z encykliką „Evangelium Vitae”
- Jaki jest kontekst, data powstania (czy można wskazać przyczynę historyczno-społeczną powstania encykliki, na jakie pytania ona odpowiada)?
- Jakie jest przesłanie encykliki (o czym pisze Ojciec Święty?) i jej aktualność dzisiaj?
Historyczne nawiązanie do epoki Oświecenia w kontekście relacji wiary i rozumu. Ukazanie encykliki „Fides et ratio”, jako pomostu między tymi dwoma elementami. Prezentacja filmu dotyczącego encykliki „Fides et ratio” w tym samym kluczu.
- Jaki jest kontekst, data powstania (czy można wskazać przyczynę historyczno-społeczną powstania encykliki, na jakie pytania ona odpowiada)?
- Jakie jest przesłanie encykliki (o czym pisze Ojciec Święty?) i jej aktualność dzisiaj?
IV Podsumowanie (10 min)
- Podsumowanie nauczania Jana Pawła II w czterech kontekstach – (o Bogu, o społeczeństwie, o Kościele, o człowieku)Dyskusja na temat aktualności poruszanej w encyklikach tematyki – który wątek nauczania Papieża jest dziś (zdaniem ucznia) najbardziej aktualny i dlaczego?
V Modlitwa (1 min)
Pobierz scenariusz lekcji w wersji pdf.