Pontyfikat odnowy
Osadzenie myśli Wojtyły w pracach Soboru Watykańskiego II oraz jego recepcja w Archidiecezji Krakowskiej, relacje papieża z wiernymi i jego podejście do związków niesakramentalnych, troska o prawa dziecka oraz postawa wobec cierpienia - to główne zagadnienia analizowane przez autorów publikacji pt. „Pontyfikat odnowy. Jak Jan Paweł II zmieniał Kościół”. Książka jest efektem prac badawczych wybitnych specjalistów z różnych ośrodków akademickich, zaangażowanych w zainicjowany przez Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach projekt „Karol Wojtyła/Jan Paweł II Reformator”.
Wyjątkowe opracowanie
Prezentowana monografia pod redakcją naukową ks. dr. hab. Damiana Wąska, ks. dr. hab. Marka Gilskiego i ks. dr. Łukasza Piórkowskiego pozwala z nowej perspektywy spojrzeć na duchowe i intelektualne dziedzictwo Jana Pawła II. Autorzy poszczególnych artykułów podjęli się analizy ważnych i aktualnych również dziś kwestii dot. szeroko pojętej działalności Papieża Polaka. Z ich opracowań jasno wynika, jak wielki wkład w odnowę teologiczną, etyczną i społeczną Kościoła miał jego pontyfikat. Dodatkowym atutem publikacji jest jej przystępna forma, która każdemu pozwala zagłębić się treści referatów. Może zatem być nie tylko doskonałym źródłem wiedzy o Karolu Wojtyle/Janie Pawle II - reformatorze, ale też inspiracją, jak jego idee i postawy realizować we własnym życiu.
Kluczowe zagadnienia
Pierwsze dwa artykuły dotyczą udziału Karola Wojtyły w Soborze Watykańskim II. Ks. dr hab. Marek Gilski skupił się na wkładzie przyszłego papieża w soborowy projekt reformy Kościoła, natomiast w artykule ks. dr Wojciecha Barana przeczytamy o recepcji wspomnianego soboru w Archidiecezji Krakowskiej. Ks. dr hab. Przemysław Artemiuk zwrócił uwagę na nowatorski sposób komunikacji Papieża z wiernymi. A opracowanie o jego podejściu do osób żyjących w związkach niesakramentalnych przygotował ks. dr Szczepan Szpoton CM. W książce poruszone zostały także trudne tematy, jak np. postawa Papieża wobec nadużyć seksualnych w Kościele, o której napisał ks. dr Marcin Cholewa. Z kolei ks. dr hab. Sławomir Zieliński podjął się refleksji nad wyjątkowym stosunkiem Wojtyły do ludzkiego cierpienia. Omówiona została także kwestia nowatorskiej postawy Ojca Świętego, który w kościelnym „rachunku sumienia” widział wielką szansę - o czym pisze s. dr Tereza Huspeková.
Nowa perspektywa
Jan Paweł II to także reformator struktur eklezjalnych, o czym w swoim artykule przypomniał ks. dr hab. prof. UPJPII Damian Wąsek. Z kolei ks. prof. dr hab. Robert Woźniak przedstawił go jako papieża wielkich syntez. W publikacji znajdziemy też opracowania dot. ekumenicznego wymiaru pontyfikatu Jana Pawła II oraz jego wkładu w dialog międzyreligijny - o tym właśnie piszą ks. dr hab. Paweł Borto oraz ks. dr hab. Krystian Kałuża. Opracowanie dotyczące spojrzenia Papieża na relacje miedzy wiarą i nauką przygotował ks. dr hab. prof. UPJPII Wojciech Grygiel. Natomiast prof. Juan Manuel Burgos i prof. John Corrigan poczynili refleksje nad personalizmem Wojtyły oraz jego wizją kultury. Te tematy związane są ściśle z myślą i działaniami Papieża w obronie godności osoby ludzkiej, co jest główną osią opracowania ks. prof. dr. hab. Grzegorza Hołuba.
Projekt „Karol Wojtyła/Jan Paweł II Reformator”
Na początku roku 2024 Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach zainicjowało projekt „Karol Wojtyła/Jan Paweł II Reformator”, który miał na celu przybliżyć wielowymiarową postać Papieża Polaka - od zaangażowanego duszpasterza, poprzez odważnego myśliciela i reformatora, po niezłomnego papieża, który zmieniał oblicze Kościoła i świata. Podsumowaniem przedsięwzięcia była konferencja naukowa zorganizowana we współpracy z Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, w czasie której zaprezentowano przedstawioną powyżej publikację „Pontyfikat odnowy. Jak Jan Paweł II zmieniał Kościół”. Mamy nadzieję, że będzie ona impulsem do odkrywania na nowo postaci Ojca Świętego.
Zapraszamy do lektury!
Zapraszamy do lektury!