Przejdź do treści
BILETY

Prelegenci konferencji „Fides et ratio"

Data wydarzenia: 7 listopada 2023, godzina 09:30
Data publikacji: 30.10.2023
Konferencja kopernik
wydarzenia
Już 7 listopada o godzinie 9:30 w Sali Konferencyjnej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie przy ul. Bernardyńskiej 3 rozpocznie się konferencja „Fides et ratio. Kopernik między wiarą i rozumem. Wczoraj i dziś". Zaprosiliśmy do udziału uznanych naukowców, których sylwetki prezentowane są poniżej. 

Przypominamy, że rejestracja na konferencję odbywa się za pomocą linku (kliknij tutaj). 

Ks. prof. Michał Heller

Ks. Michał Heller, ur. w 1936 r., jest emerytowanym profesorem zwyczajnym Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie oraz członkiem stowarzyszonym Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego. Jest także członkiem zwyczajnym Papieskiej Akademii Nauk oraz członkiem zwyczajnym Polskiej Akademii Umiejętności W Krakowie.
Ks. prof. Michał Heller
Jest laureatem prestiżowej Nagrody Templetona, Kawalerem Orderu Orła Białego oraz laureatem Nagrody Erazma i Anny Jerzmanowskich, a także założycielem Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych, obecnie części Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Jego dziedzinami badawczymi są: fizyka relatywistyczna, w szczególności kosmologia relatywistyczna, geometryczne metody w fizyce; filozofia przyrody i historia nauki; problematyka z pogranicza nauki i teologii. Jest autorem licznych prac naukowych i książek popularno-naukowych.

ks. prof. Giulio Maspero

ks. prof. Giulio Maspero (1970) najpierw pracował jako fizyk, zajmując się chaosem kwantowym i współpracując przy odkryciu fraktali kwantowych, a następnie przeniósł się do teologii. Obecnie jest profesorem teologii dogmatycznej na Papieskim Uniwersytecie Świętego Krzyża w Rzymie.
ks. prof. Giulio Maspero
Jego zainteresowania obejmują relacje między filozofią a myślą chrześcijańską od wczesnych wieków do ponowoczesności. Jego najnowsze monografie to „Tajemnica komunii. Spotkanie z Trójcą Świętą” (St. Augustine's Press: South Bend (IN) 2021); "Po pandemii, po nowoczesności: Rewolucja relacyjna” (St. Augustine's Press: South Bend (IN) 2022), „Filioque ponownie odczytane z Ojcami Greckimi” (Eerdmans: Grand Rapids, MI, 2023) oraz „Kapadockie przeobrażenie metafizyki: Byt relacyjny”, Cambridge University Press, Cambridge 2023.

Christopher M. Graney

Christopher M. Graney jest astronomem i historykiem. Pracuje też w dziale PR dla Obserwatorium Watykańskiego i Fundacji Obserwatorium Watykańskiego w Stanach Zjednoczonych. Jego badania koncentrują się przede wszystkim na wczesnych teleskopowych obserwacjach gwiazd oraz na szerszej pracy astronomów Towarzystwa Jezusowego, którzy prowadzili takie obserwacje.
Praca ta zaowocowała dwiema książkami wydanymi przez wydawnictwo Uniwersytetu Notre Dame w Stanach Zjednoczonych oraz licznymi artykułami w czasopismach naukowych: „Journal for the History of Astronomy”, „Scientific American", „Physics Today i Catholic Historical Review”.  Niedawno Christopher Graney i br. Guy Consolmagno, dyrektor Obserwatorium Watykańskiego, nakładem Wydawnictwa Paulist Press opublikowali książkę „When Science Goes Wrong: The Desire and Search for the Truth”.
Od 2022 r. posiada tytuł profesora zwyczajnego. Jego główne zainteresowania koncentrują się wokół przenikania się nauki i religii, filozofii przyrody oraz znaczenia mechaniki kwantowej w zrozumieniu ludzkiej wyjątkowości we wszechświecie. Jest członkiem Stowarzyszenia Naukowców Katolickich i członkiem Międzynarodowego Towarzystwa Nauki i Religii. W 2018 r. otrzymał nagrodę „Expanded Reason Award” w kategorii badań naukowych za pracę zatytułowaną „Universo Singular".

ks prof. Javier Sánchez-Cañizares

Jest badaczem w grupie „Umysł-Mózg" w Instytucie Kultury i Społeczeństwa (ICS) oraz członkiem "Nauki, Rozumu i Wiary" (CRYF) na Uniwersytecie Nawarra. Posiada tytuł doktora fizyki uzyskany na Uniwersytecie Autónoma w Madrycie (1999) i doktorat z teologii na Papieskim Uniwersytecie Świętego Krzyża w Rzymie (2006). Od 2005 r. wykłada na Uniwersytecie Nawarra.
ks prof. Javier Sánchez-Cañizares
Od 2022 r. posiada tytuł profesora zwyczajnego. Jego główne zainteresowania koncentrują się wokół przenikania się nauki i religii, filozofii przyrody oraz znaczenia mechaniki kwantowej w zrozumieniu ludzkiej wyjątkowości we wszechświecie. Jest członkiem Stowarzyszenia Naukowców Katolickich i członkiem Międzynarodowego Towarzystwa Nauki i Religii. W 2018 r. otrzymał nagrodę „Expanded Reason Award” w kategorii badań naukowych za pracę zatytułowaną „Universo Singular".

dr n. med. Jeremy Brown

jest dyrektorem the Office of Emergency Care Research w Narodowym Instytucie Zdrowia w Waszyngtonie. Kształcił się jako lekarz medycyny ratunkowej w Bostonie, a przed dołączeniem do NIZ był dyrektorem ds. badań w Departamencie Medycyny Ratunkowej na George Washington University w Waszyngtonie.
Oprócz publikacji medycznych jest autorem książki „Niebiosa i nowa ziemia: Żydowska recepcja myśli kopernikańskiej” opublikowanej przez Oxford University Press w 2013 r., „Grypa: stuletnie polowanie na najgroźniejszą chorobę w historii” wydanej przez Simon and Schuster w 2018 roku, a ostatnio „Jedenasta plaga: Żydzi i pandemie od Biblii do COVID-19” opublikowanej przez Oxford University Press w 2023 roku. Jest również autorem naukowego i medycznego komentarza do Talmudu Babilońskiego, opublikowanego na stronie Talmudology.com.

ks. dr hab. Robert Woźniak

Doktor habilitowany teologii dogmatycznej, profesor nadzwyczajny w Katedrze Antropologii Teologicznej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Pełni funkcję kierownika naukowego konferencji
ks. dr hab. Robert Woźniak
Zajmuje się teologią trynitarną (historią i doktryną, ze szczególnym uwzględnieniem IV i XIII w.), zagadnieniami możliwości i natury metafizyki trynitarnej, teologiczną teorią poznania (m.in. relacjami teologii z filozofią współczesną (teologiczne rozumienie postmodernizmu i wykorzystanie fenomenologii jako metody teologicznej). W 2008 roku przyznano mu Nagrodę im. księdza Józefa Tischnera za książkę Przyszłość, teologia, społeczeństwo.

Wraz z H. Pietrasem i A. Baronem, jest współredaktorem wydawanej przez wydawnictwo WAM w Krakowie serii „Myśl teologiczna" (od tomu 70 wydanego w 2012 roku). Od stycznia 2016 pełni funkcję redaktora naczelnego rocznika Theological Research wydawanego przez Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Od maja 2016 jest członkiem korespondentem (socio corrispondente) Papieskiej Akademii Teologicznej (Pontificia Accademia di Teologia) działającej przy Papieskiej Radzie ds Kultury. Od września 2017 wiceprzewodniczący Polskiego Stowarzyszenia Teologów Dogmatyków.