Przejdź do treści
BILETY

Od Chrobrego do Jana Pawła II

Data publikacji: 13.05.2025
Nocne zdjęcie oświetlonego budynku Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach. Dwupiętrowy budynek w klasycznym stylu z jasną elewacją, wieloma oknami i ozdobnym podświetleniem. Ulica i plac wokół są mokre po deszczu, odbijają światła. W tle widoczne są inne historyczne budynki centrum miasta.
wydarzenia
17 maja 2025 r. w godzinach 18.00–22.00 zapraszamy do domu rodzinnego Ojca Świętego na niezapomniana Noc Muzeów pod hasłem „Od Chrobrego do Jana Pawła II”. W przededniu 105. rocznicy urodzin Papieża Polaka czeka na Was wieczór pełen emocji. Tylko tej nocy muzeum ożyje historią – po ekspozycji oprowadzą Was przewodnicy wcielający się w postaci wielkich Polaków, m.in. Chrobrego, Dobrawy, kard. Wyszyńskiego czy Jerzego Ciesielskiego.  Przygotowaliśmy projekcję filmu z cyklu „Dzieła utracone”, a na chętnych czeka zwiedzanie z audioprzewodnikiem. Koszt biletu to 1,00 zł od osoby.

Jedyna taka noc

To będzie noc pełna historii, refleksji i inspiracji. Z okazji Jubileuszu Tysiąclecia Królestwa Polskiego przygotowaliśmy wyjątkową ścieżkę zwiedzania, na której spotkacie postaci wielkich Polaków. Nasi przewodnicy, jako m.in. Bolesław Chrobry, Dobrawa, Henryk Sienkiewicz czy Jerzy Ciesielski, opowiedzą nie tylko o dziejach naszej ojczyzny, ale też o tym, jak dziedzictwo historyczne kształtowało postawy i życiowe wybory Karola Wojtyły - Jana Pawła II. Wejścia z przewodnikami odbędą się w pięciu wyznaczonych turach, co pół godziny od 18.30 do 20.30.

Dzieła utracone

Na godz. 19:45 zaplanowaliśmy projekcję filmu pt. „Lucas Cranach. Opłakiwanie Chrystusa”. Jest to krótki, fabularyzowany dokument z cyklu „Dzieła utracone” Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, który powstał na zlecenie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Filmy opowiadają o dziełach sztuki należących do polskich zbiorów muzealnych, które zaginęły w czasie II wojny światowej. Znajomość tej historii to nie tylko lekcja przeszłości — to też wyraz troski o nasze dziedzictwo kulturowe. Każde zaginione lub zniszczone dzieło to fragment tożsamości narodu, świadek dziejów i ludzkiej wrażliwości. Pamięć o nich, uczy nas szacunku dla kultury, z której wyrastamy, oraz buduje świadomość, jak łatwo można utracić to, co cenne – i jak wielką wartość ma ochrona tego, co pozostało.

Samodzielne zwiedzanie

Osoby, które chcą zwiedzać ekspozycję stałą naszego muzeum samodzielnie, we własnym tempie, zapraszamy do skorzystania z audioprzewodników lub naszej aplikacji. Udostępniamy 14 ścieżek w różnych językach. Po polsku dostępna jest ścieżka podstawowa, rodzinna dla najmłodszych, z gra muzealną oraz sensoryczna dla osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi.

W przededniu 105. rocznicy urodzin Jana Pawła II

Noc Muzeów 2025 to nie tylko okazja do wieczornego zwiedzania, ale również podróż przez wieki polskiej historii, kultury i duchowości – aż po postać Jana Pawła II. W szczególnej atmosferze 105. rocznicy jego urodzin pragniemy wspólnie przeżyć tę noc – pełną pamięci, tożsamości i dumy z naszych korzeni. Wydarzenie to wpisuje się także w trwające do 18 maja br. Dni Wadowic - tydzień wypełniony sportem, kulturą, lokalnymi smakami i wzruszającą refleksją. 

Zapraszamy całe rodziny, grupy i indywidualnych gości – czekamy na Was w gościnnych progach rodzinnego domu Jana Pawła II!