Przejdź do treści
BILETY

Na ślubnym kobiercu

Data publikacji: 10.02.2025
Emilia i Karol Wojtyłowie
Jan Paweł II
Z czarno - białej fotografii spogląda lekko uśmiechnięta kobieta o delikatnej urodzie, ubrana w koronkową suknię, na głowie ma ozdobiony kwiatami welon. W prawej ręce trzyma bukiet z jasnych kwiatów, a lewą obejmuje ramię przystojnego mężczyzny w mundurze c.k. armii. On - postawny, z szablą przy boku, włosy zaczesane do tyłu, pod nosem charakterystyczny dla tego okresu wąs. To 22-letnia Emilia i 27-letni Karol Wojtyła w dniu ich ślubu 10 lutego 1906 r.  Pobrali się 119 lat temu w krakowskim kościele Św. Apostołów Piotra i Pawła. Ich wspólne życie trwało 23 lata, dziś są kandydatami na ołtarze.

Ona i on

Emilia, córka rzemieślnika Feliksa Kaczorowskiego i Marii Scholz, urodziła się i wychowała w Krakowie razem z dwanaściorgiem rodzeństwa. Jako 13-letnia dziewczynka straciła matkę. W dorosłość wkraczała pod opieką macochy i starszych sióstr. Karol Wojtyła pochodził z Lipnika, niewielkiej miejscowości w okolicach Bielska. Jego rodzice to Maciej Wojtyła - krawiec z zawodu i Anna Przeczek. W zakładzie ojca nauczył się fachu krawieckiego, jednak wybrał karierę wojskową - po obowiązkowej służbie w wojsku austro-węgierskim, został zawodowym żołnierzem pełniąc obowiązki urzędnicze. Stacjonując w Krakowie poznał swoją przyszłą żonę i tak 10 lutego 1906 roku w garnizonowym kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła przy ul. Grodzkiej.

Wspólna droga…

Małżonkowie początkowo zamieszkali na terenie Krowodrzy. Tam przyszedł na świat ich pierwszy syn - Edmund Antoni. Po kilku latach, ze względu na obowiązki służbowe, Karol Wojtyła został skierowany do Wadowic, gdzie przeprowadził się z rodziną. Tutaj zastał ich wybuch I wojny światowej i stąd zostali ewakuowani na rok do Hranic na Morawach. W 1916 roku urodziło się ich drugie dziecko - Olga, która niestety zmarła po kilkunastu godzinach. Cztery lata później cieszyli się z narodzin kolejnego syna - Karola Józefa. Tworzyli zgodne, kochające się małżeństwo, oparte na szacunku, zrozumieniu i trosce. Łączyła ich też głęboka wiara, pozwalająca przetrwać trudne wydarzenia. Ich wspólną drogę zakończyła śmierć Emilii, która po latach choroby, otoczona czułą opieką męża, zmarła 13 kwietnia 1929 r.

… na ołtarze

Przykład życia Emilii i Karola Wojtyłów, ich wzajemne relacje, wartości, które wpoili swoim dzieciom - wszystko to sprawiło, że dla wielu małżeństw stali się inspiracją. 7 maja 2020 roku zainaugurowano ich procesy beatyfikacyjne. Tego dnia kard. Stanisław Dziwisz mówił m.in.: „W dzisiejszej rzeczywistości zdominowanej przez samotność, niepewność jutra, ale także poszukiwanie sensu życia, osoby Karola i Emilii Wojtyłów stają się świadectwem trwania nieprzemijających wartości, wśród których na pierwszym miejscu jest rodzina (…) Jestem głęboko przekonany, że staną się oni przykładem dla współczesnych rodzin i ich patronami. Zwłaszcza teraz, gdy rodzinom - w kontekście ideologii kontestujących potrzebę i sens istnienia nabożeństwa małżeństwa i rodziny - potrzeba autentycznych wzorców życia małżeńskiego i rodzinnego.”