Przejdź do treści
BILETY

Coachowisko „Mam nadzieję – dam nadzieję”

Data publikacji: 08.04.2025
aktualności
7 i 8 kwietnia 2025 roku, we współpracy z wadowickimi parafiami, zorganizowaliśmy cykl spotkań dla młodzieży. Tegorocznym tematem Coachowiska była nadzieja, jako oś nauczania Papieża Polaka. Wydarzenie dało okazję, by zgłębić przesłanie Ojca Świętego, zawarte w listach na Światowe Dni Młodzieży. Młodzi odkrywali, jak Jan Paweł II wzywał do nadziei, odwagi i odpowiedzialności za siebie i innych. Dowiedzieli się też, jak postrzegać nadzieję jako siłę do przezwyciężania trudności i budowania lepszego świata.

Prowadzący

Do realizacji projektu zaprosiliśmy ks. Marcina Filara – Archidiecezjalnego Duszpasterza Młodzieży, który połączył swoje ogromne doświadczenie z głębokim zaangażowaniem i pasją do pracy z młodymi ludźmi. W swoim życiu kieruje się on nauczaniem Jana Pawła II, czerpiąc z dziedzictwa, które nam pozostawił. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu potrafi skutecznie motywować i wspierać w poszukiwaniu sensu i zmaganiu się z codziennymi trudnościami. Ks. Marcina wspierał Paweł Wszołek – artysta, którego utwory i aranżacje muzyczne korespondowały z treściami warsztatów, co w znacznym stopniu ułatwiło ich przyswojenie. Uczestnicy mogli też spotkać się z Ewą – nastolatką, która podzieliła się swoim doświadczeniem poszukiwania nadziei.

Cel – odpowiedzialność i rozwój!

Warsztaty były idealną inwestycją w przyszłość, pomagającą w pokonywaniu barier i odkrywaniu świata wartości. Projekt dał ogromną szansę do rozwoju szeregu kompetencji miękkich: komunikacji interpersonalnej dotyczącej potrzeby przyjaźni, motywacji i samodyscypliny dla efektywnego działania w każdym środowisku oraz empatii – wrażliwości na potrzeby innych, postawy, która otwiera na poszukiwanie wspólnych rozwiązań problemów. Warsztaty obejmowały zarówno dyskusje, jak i praktyczne ćwiczenia. Było to niecodzienne spotkanie, która może pomóc nie tylko zrozumieć świat, ale i lepiej kształtować wspólną przyszłość.

Przepis na szczęście

Podczas spotkań, uczestnicy pochylali się nad treścią przesłań Ojca Świętego, skierowanych do młodzieży całego świata w 1985 r. Odkrywali w nich cztery wskazówki, jak być człowiekiem pełnym nadziei. Pierwsza z nich – kontakt z przyrodą, która uczy, jak odnaleźć spokój i równowagę. Druga zasada to kontakt ze sztuką, rozwijającą kreatywność i wrażliwość. Trzecia – kontakt z człowiekiem, nacisk na budowanie głębokich, autentycznych relacji międzyludzkich. I ostatnia zasada – kontakt z Bogiem: pogłębienie duchowego wymiaru życia. Warsztaty stanowiły przestrzeń do refleksji, rozwoju osobistego oraz odkrywania nowych ścieżek do wewnętrznej harmonii.