19. rocznica śmierci Jana Pawła II
Data publikacji:
02.04.2024
Jan Paweł II
2 kwietnia 2005 roku, w wigilię Święta Bożego Miłosierdzia Jan Paweł II odszedł do Domu Ojca. Zmarł otoczony troską i modlitwą najbliższych współpracowników. Jego odchodzenie stało się swoistymi rekolekcjami dla ludzi całego świata - dla wielu stanowiło impuls do zgłębiania jego nauczania i kierowania się w życiu bliskimi mu wartościami. Dziś, po dziewiętnastu latach od tamtych wydarzeń nadal odkrywamy bogactwo dziedzictwa Papieża Polaka i inspirujemy się nim w codzienności.
Papież z Wadowic
Wybór ks. kard. Karola Wojtyły na Następcę św. Piotra był sporym zaskoczeniem. Młody, energiczny kardynał z dalekiego kraju, budził zaciekawienie i nadzieję na odnowę Kościoła. Polak był pierwszym od 455 lat nie Włochem na Tronie Piotrowym. Jego trwający prawie dwadzieścia siedem lat pontyfikat uznaje się za jeden z przełomowych w dziejach Kościoła. Jan Paweł II zapisał się w historii jako reformator, odnowiciel, człowiek nastawiony na dialog i jedność. Jednocześnie, jako myśliciel i filozof pozostawił światu ogromne bogactwo nauczania zawartego przede wszystkim w jego encyklikach.
Pamiętamy…
Choć dziś sporo osób kojarzy Jana Pawła II jedynie z opowieści starszego pokolenia i medialnych doniesień, to niewątpliwie dla wielu jego postać nadal jest inspiracją i wielkim autorytetem. Odchodzenie Papieża i jego śmierć w 2005 roku zjednoczyły cały świat i stały się lekcją przyjmowania cierpienia i szacunku dla życia. Bogactwo myśli i duchowe dziedzictwo Ojca Świętego wciąż jest przedmiotem badań i dostarcza wielu bodźców do samodzielnego zgłębiania świata bliskich mu wartości i uniwersalnego przesłania, jakie pozostawił.