Przejdź do treści
BILETY
Czym jest sztuczna inteligencja? Czy jej rozwój będzie mieć realny wpływ na życie ludzi w przyszłości? Czy należy ją traktować jako zagrożenie czy raczej w kategoriach wielkiej szansy?
Na te i podobne pytania odpowiadać będzie w czasie spotkania 12 października 2023 r. o godz. 11.00 w sali teatralnej Domu Katolickiego w Wadowicach, pan profesor dr hab. inż. Ryszard Tadeusiewicz. Ten wybitny polski naukowiec, informatyk, automatyk i biocybernetyk, wieloletni rektor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, inicjator nadania Papieżowi doktoratu honoris causa AGH w 2003 r., opowie o własnych badaniach i rozważaniach zawartych w książce „Archipelag sztucznej inteligencji”, dostarczającej rzetelnej wiedzy o AI.

Nauka w służbie człowiekowi

Wielką troską Jana Pawła II było przypominanie i wyjaśnianie szczególnej relacji między wiarą a nauką. Temu zagadnieniu poświęcił jedną ze swoich encyklik - „Fides et ratio”. Jako wybitny intelektualista żywo interesował się zdobyczami nauki, odkryciami i badaniami - zawsze rozpatrując je w kategorii służby człowiekowi i jego dobru. Wielkim szacunkiem darzył osoby związane z naukami ścisłymi, to właśnie m.in. osoby z tego środowiska zapraszał na spotkania i dyskusje. Zainteresowania Papieża zrodziły się już w czasach krakowskich, o czym wspominał w czasie wizyty na Skałce 8 czerwca 1979 roku. Do ludzi nauki i kultury mówił wtedy:

„Trzeba wspomnieć z kolei o wielkim świecie pedagogów, wychowawców, profesorów. Jak widać, dziedziny zachodzą na siebie, bo kiedy mówimy: „profesorzy”, to mamy na myśli ludzi nauki, ale równocześnie mamy też na myśli pedagogów i wychowawców. Wielkich czasem pedagogów i wychowawców.

Dzisiaj żyjemy w epoce ogromnego narastania zainteresowań i zapotrzebowań techniki. Kraków także stał się wielkim ośrodkiem techniki już w okresie międzywojennym, z chwilą, gdy tu powstała Akademia Górniczo-Hutnicza. Po wojnie zaś Politechnika — znowu wielki rozdział kultury naukowej, ale także i kultury praktycznej naszego miasta.”