Przejdź do treści
BILETY

Wiara i rozum - Fides et ratio

Data publikacji: 08.11.2023
ks. prof. Michał Heller
wydarzenia
„Fides et ratio. Kopernik między wiarą i rozumem wczoraj i dziś” to tytuł międzynarodowej konferencji naukowej, która odbyła się 7 listopada 2023 r. w Krakowie. Na zaproszenie organizatorów - Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach i Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie - referaty wygłosili wybitni specjaliści zajmujący się myślą kopernikańską z rożnych perspektyw. Wydarzenie wpisuje się w obchody Roku Kopernika i 45. rocznicy wyboru kard. Wojtyły na Następcę św. Piotra, jest także częścią XVIII edycji Dni Jana Pawła II.

Przestrzeń dialogu

Słowa powitania do uczestników konferencji skierowali ks. prof. dr hab. Robert Tyrała Rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, pan Rafał Stuglik Przewodniczący Komisji Kultury, który reprezentował Witolda Kozłowskiego Marszałka Województwa Małopolskiego oraz ks. Łukasz Piórkowski Dyrektor Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach. 

W pierwszej części wydarzenia zgromadzeni w auli UPJPII przy ul. Bernardyńskiej 3 w Krakowie wysłuchali trzech wystąpień. Ksiądz prof. Giulio Maspero z Papieskiego Uniwersytetu Świętego Krzyża w Rzymie wygłosił referat zatytułowany „Fraktale kwantowe i Kapadocjanie: Porównanie i zgodność w wiedzy o wszechświecie”. Następnie o „Koperniku i wszechświecie gwiazd” opowiedział Christopher Graney, adiunkt w Watykańskim Obserwatorium Astronomicznym. Jako ostatni głos zabrał dr nauk med. Jeremy Brown z Narodowego Instytutu Zdrowia w Waszyngtonie, który podzielił się przemyśleniami na temat „Viking 1, Niecentryczność świata i żydowskie poszukiwanie sensu”.

Spotkanie naukowców

Drugą część wydarzenia rozpoczął ks. prof. Javier Sanchez-Canizares z Uniwersytetu Nawarry w Pampelunie, który wygłosił tekst „Pojedynczy Wszechświat: Ostateczna rewolucja kopernikańska”. Z kolei ks. prof. zw. dr hab. Michał Heller z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie poruszył temat: „Kwestia kopernikańska w teologii: Czy teologia musi być geocentryczna?”. Jako ostatniego wysłuchaliśmy referatu ks. dr hab. Roberta Woźniaka, profesora UPJPII, który zaprezentował przemyślenia zatytułowane „Hans Blumenberg czyta Kopernika: Słońce, nauka i sekularyzacja”.

Wydarzenie poprowadził ks. dr hab. Wojciech Grygiel, profesor UPJPII.

Festiwal „Cały Twój"

Konferencja jest częścią Festiwalu „Cały Twój”, który odbywa się pod Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz Małżonki Prezydenta Pani Agaty Kornhauser-Dudy.

Myśl Jana Pawła II

Konferencję zakończył panel dyskusyjny - niezwykle twórcza i inspirująca przestrzeń spotkania różnorodnych światopoglądów, teorii i myśli, reprezentowanych przez naszych wybitnych gości. Skupił się on wokół cytatu Jana Pawła II: „Nauka może oczyścić religię z błędów i przesądów; religia może oczyścić naukę z idolatrii i fałszywych absolutów. Każda z nich może wprowadzić drugą w szerszy świat, świat, w którym obie mogą się rozwijać”