Przejdź do treści
BILETY

Noc Muzeów w rocznicę urodzin Jana Pawła II

Data wydarzenia: 18 maja 2024, godzina 18:00
Data publikacji: 10.05.2024
wydarzenia aktualności
18 maja 2024 r. - w 104. rocznicę urodzin Jana Pawła II, zapraszamy na nadzwyczajne zwiedzanie ekspozycji w ramach Nocy Muzeów. Od godziny 18:00 do 22:00 będzie czekać na Państwa oprowadzanie z przewodnikiem poszerzone o spotkanie z historycznymi postaciami i prelekcję o Emilii Wojtyłowej. Wyznaczyliśmy też tury zwiedzania samodzielnego z możliwością wypożyczenia audioprzewodnika. Bilety w cenie 1 zł od osoby będą dostępne w naszych kasach biletowych od 11 maja 2024 r.

Papieskie urodziny

Tegoroczna Noc Muzeów zbiegła się w czasie z jednym z najważniejszych dla naszej instytucji wydarzeń – 104. rocznicą urodzin Karola Wojtyły. Pragniemy więc, by to właśnie jego rodzina, w której przyszedł na świat, była głównym tematem specjalnego oprowadzania przygotowanego na ten wieczór. Zwiedzający będą mogli spotkać się z  Emilią i Karolem Wojtyłami, w postaci których wcielą się nasi pracownicy.  Będą opowiadać o początkach znajomości rodziców przyszłego papieża, o przeprowadzce do Wadowic, narodzinach Lolka i jego młodości – domowych zwyczajach i codziennym życiu.

Emilia – matka Ojca Świętego

Ostatnim elementem podróży przez ekspozycję stałą będzie krótka prelekcja pt. „Emilia Wojtyłowa – matka papieża”, wygłoszona przez Głównego Inwentaryzatora Muzeum, historyka - Artura Obozę. W oparciu o najnowsze badania i studia nad archiwalnymi źródłami, zostanie przedstawiony obraz życia Emilii – omówiony będzie zarówno okres krakowski, jak i wadowicki. Ukazana zostanie także jej rola jako matki – pierwszej i najważniejszej wychowawczyni przyszłego Ojca Świętego. Prezentacja zostanie uzupełniona interesującymi fotografiami, które na co dzień znajdują się w naszym muzealnym archiwum.

Noc Muzeów w Domu Rodzinnym Jana Pawła II

Bilety na zwiedzanie podczas Nocy Muzeów w cenie 1,00 zł od osoby będą dostępne w kasach muzealnych od 11 maja. 

Wejścia z przewodnikiem rozpoczynać się będą o godz. 18:00, 18:15, 19:00, 19:15, 20:00, 20:15. 

W godzinach 18:30, 18:40, 19:30, 19:40, 20:30 i 20:40 przewidujemy wejścia indywidualne, podczas których możliwe będzie wypożyczenie naszych zestawów w systemie audioprzewodnik. 

Na zakończenie wizyty w Domu Rodzinnym Jana Pawła II odwiedzający zapoznają się z nową, jubileuszową ekspozycją – „D O M. Wczoraj, dziś, zawsze” - upamiętniająca 40 lat istnienia Muzeum. 

Serdecznie zapraszamy!