Przejdź do treści
BILETY

„Nie lękajcie się!”

Data publikacji: 20.10.2023
Inauguracja pontyfikatu Jana Pawła II
Jan Paweł II
22 października 1978 roku w Rzymie odbyła się uroczysta inauguracja pontyfikatu Jana Pawła II. Wielotysięczny tłum zgromadzony na Placu św. Piotra usłyszał słowa, które stały się niejako programem nowo wybranego papieża: „Nie lękajcie się! Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi! Dla Jego zbawczej władzy otwórzcie granice państw, systemów ekonomicznych i politycznych, szerokie dziedziny kultury, cywilizacji, rozwoju! Nie bójcie się! Chrystus wie, co nosi w swoim wnętrzu człowiek. On jeden to wie!”.

Papież jedności, dialogu i pokoju



Jan Paweł II przez blisko dwadzieścia siedem lat prowadził Kościół, zmieniając jego oblicze. Nigdy nie przestał był świadkiem Chrystusowej Ewangelii. Podsumowanie jego pontyfikatu można zawrzeć w liczbach. Napisał czternaście encyklik, dwanaście adhortacji apostolskich, jedenaście konstytucji apostolskich, czterdzieści jeden listów apostolskich i dwadzieścia pięć listów "motu proprio". Wyniósł na ołtarze ponad tysiąc osiemset osób, dając je Kościołowi, jako wzór miłości Boga i bliźniego. Wyruszył w świat, by nieść Dobrą Nowinę, odwiedzając miliony wiernych w ponad stu dwudziestu krajach świata. Zainicjował Światowe Dni Młodzieży, podkreślał rolę osób starszych i chorych, wielką troską otaczał rodziny, stojąc na straży godności i nienaruszalności ludzkiego życia.

Dziedzictwo Jana Pawła II

Wspomniane wyżej liczby nie oddają w pełni wielkości osoby i pontyfikatu Jana Pawła II. Ogromne bogactwo zawarte w jego nauczaniu oraz świat bliskich mu wartości są dziś inspiracją dla kolejnych pokoleń. Szczególną uwagę zwraca jego postawa wychodzenia ku - ku Bogu, ku drugiemu człowiekowi, ku całym narodom, wreszcie - ku odkrywaniu i rozwijaniu pasji, sięganiu wyżej. Realizując kapłańskie powołanie cały był dla Boga, jako Namiestnik Kościoła całkowicie oddał się głoszeniu Dobrej Nowiny. Jego życie jest świadectwem służby drugiemu człowiekowi - to pochylenie się nad każdym, spojrzenie pełne miłości i wyrozumiałości, szacunek i otwartość. Jako Apostoł Bożego Miłosierdzia, wzywał, byśmy dostrzegali i wydobywali dobro spod wszelkich nawarstwień zła. Papieskie wołanie o dialog jest dla nas inspiracją i zadaniem, by komunikacja opierała się na prawdzie. Jan Paweł II jest także doskonałym wzorem człowieka nastawionego na rozwój i pracę nad sobą. Od najmłodszych lat rozwijał swoje pasje, odkrywał talenty. Ukazywał, że każdy nosi w sobie odbicie Bożego obrazu.