Przejdź do treści
BILETY

Ks. dr Łukasz Piórkowski

Data publikacji: 12.01.2024
ks. dr Łukasz Piórkowski i ks. prof. dr hab. Robert Tyrała
aktualności
11 stycznia 2024 roku na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie odbyły się uroczyste promocje akademickie. Rozpoczęły się pochodem akademickim z dziedzińca Collegium Maius do kolegiaty uniwersyteckiej św. Anny, gdzie odbyła się Msza święta, a po niej uroczyste wręczenie promocji doktorskich i habilitacyjnych.
Wręczone zostały dyplomy 52 doktorom w dyscyplinach naukowych: nauki teologiczne, filozofia, historia, nauki socjologiczne, nauki o komunikacji społecznej i mediach, a także 2 doktorom habilitowanym w dyscyplinach nauki teologiczne i filozofia oraz 2 profesorom uczelni z Wydziału Teologicznego. W tym zaszczytnym gronie znalazł się ks. dr Łukasz Piórkowski - Dyrektor Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach, co jako zespół przyjęliśmy z prawdziwą dumą i satysfakcją.

Słowo Rektora UPJP2

W słowach przemówienia ks. prof. dr hab. Robert Tyrała, Rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie wspomniał postać św. Jana Kantego, którego 550. rocznicę śmierci obchodzono w grudniu:
Jan Kanty nadal po tylu latach jest dla nas przykładem i wezwaniem do naśladowania. Dla nas akademików, byśmy ten wzór doskonałego mistrza naśladowali w wiedzy i świętości życia. Nasz Uniwersytet będzie bogaty tymi właśnie cnotami wiedzy i mądrości, ale także prawości i świętości codziennego życia. Bowiem jak on chcemy mieć Boga w sercu i na ustach.

Zwrócił się także z gratulacjami do nowo promowanych:
Dziękuję za obecność Księdzu Biskupowi i wszystkim innym biskupom. Gratuluję promocji doktorom, doktorom habilitowanym i profesorom. Cieszę się, że jest was tak wielu. To wielka radość, gdy nasza Alma Mater rodzi nowe pokolenia ludzi mądrości i wiedzy, ale także wiary. To właśnie w takich chwilach przesłanie naszego Patrona i Przewodnika Jana Pawła II znajduje swój wyraz, bowiem tak właśnie realizujemy jego do nas wezwanie o fides i ratio w naszym akademickim życiu.
ks. dr Łukasz Piórkowski i ks. prof. dr hab. Antoni Świerczek.

Rozprawa doktorska

Temat rozprawy doktorskiej - „Małżeństwo i rodzina w okresie transformacji ustrojowej w Polsce w perspektywie posługi ks. kard. Franciszka Macharskiego w Archidiecezji Krakowskiej” - zbieżny jest z duchem i misją naszego Muzeum, która obok troski o spuściznę Naszego wielkiego patrona – Jana Pawła II – dotyczy także wspierania rodziny jako podstawowej i niezastąpionej wspólnoty kształtującej tożsamość człowieka. Nie bez przyczyny oficjalna nazwa naszego Muzeum to właśnie „Dom Rodzinny”.

Również sama postać niezapomnianego księdza kardynała Franciszka Macharskiego silnie związana jest z naszą instytucją: to właśnie w czasie posługi biskupiej Kardynała powstało nasze Muzeum, blisko 40 lat temu, a sam Ksiądz Kardynał nierzadko bywał w jego progach. Nie sposób wreszcie nie wspomnieć, że dokładnie przed dwudziestu laty, w 2003 roku, właśnie z rąk Kardynała Franciszka Macharskiego Ksiądz Dyrektor otrzymał święcenia kapłańskie.
Fot. Biuro Prasowe Kurii Metropolitalnej w Krakowie