Przejdź do treści
BILETY

Koncert „Muzyczne Rondo”

Data publikacji: 24.11.2023
wydarzenia
Dziś, 24 listopada 2023 r. w Sali Teatralnej Domu Katolickiego uczniowie szkół podstawowych naszego miasta oraz wszyscy miłośnicy muzyki mogli wziąć udział w niezwykłym wydarzeniu – koncercie z cyklu Musica Ars Amanda, pt. „Muzyczne Rondo”. Wydarzenie to udało się zrealizować dzięki  współpracy Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie i Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach. Na scenie wystąpili artyści młodego pokolenia – członkowie Chóru Chłopięcego i Dziewczęcego Filharmonii Krakowskiej oraz Ukraińskiego Chóru Dziecięcego Filharmonii Krakowskiej.

Wielopokoleniowa tradycja

Chór dziecięcy jest jedną z najstarszych form tworzenia muzyki na kontynencie europejskim pochodzący z XIV w., kiedy to przy hiszpańskim klasztorze benedyktynów w Montserrat funkcjonował już taki chór o nazwie „Escolania”. Według materiału źródłowego cieszył się niezwykłą renomą, występując nawet przed władcami hiszpańskimi. W tę wielowiekową tradycję wpisuje się także Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie, w której od 1951 r. działa chór chłopięcy. Idąc z duchem czasu Instytucja ta zdecydowała się uzupełnić go o sekcję dziewczęcą ubogacającą wspólne występy.
Chór w Wadowicach

Wybitni artyści dzieciom

Opiekunem dziecięcych chórów jest od 1993 r. pani profesor Lidia Matynian – wybitny chórmistrz, absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie. Podczas dzisiejszego koncertu Chłopięcy i Dziewczęcy Chór Filharmonii Krakowskiej wystąpiły pod batutą pani Marii Dziedzic Król – artystki łączącej miłość do muzyki chóralnej i fortepianowej. Publiczność mogła usłyszeć dzieła licznych twórców: Wojciecha Widłąka, Pawła Moszumańskiego, Lesii Horowej. Nie zabrakło także wyjątkowego utworu Rossiniego – „Duetto Buffo di Due Gatti”. Na zakończenie koncertu usłyszeliśmy „Messa brѐve”- Léo Delibesa.
Ukraińska tradycja

Bogactwo ukraińskiej kultury

W 2022 r. w Krakowskiej Filharmonii powstał nowy dziecięcy chór. Tworzą go młodzi artyści pochodzący z Ukrainy. Młodzież ta, wraz z najbliższą rodziną i przyjaciółmi, znalazła w naszym kraju spokój i poczucie bezpieczeństwa, z dala od koszmaru wojny, toczącej się za naszą wschodnią granicą. Tydzień temu, 17 listopada, zespół obchodził pierwszą rocznicę swojego debiutu. Od początku prowadzi go pani Olena Yatskulynets, dyrygentka i chórmistrzyni, która ukończyła Ukraińską Narodową Akademię Muzyczną im. Czajkowskiego w Kijowie. Przed wybuchem wojny prowadziła liczne chóry ukraińskie oraz Akademicki Teatr Lalek.