Przejdź do treści
BILETY

Jan Paweł II - droga na ołtarze

Data publikacji: 27.04.2023
Po śmierci Jana Pawła II, 2 kwietnia 2005 roku, nikt nie miał wątpliwości, że polski Papież wrócił do Domu Ojca jako święty. W dniu pogrzebu wielotysięczny tłum wołał: Santo subito! - natychmiast święty. Głęboka wiara, zjednoczenie z Bogiem, oddanie Kościołowi i człowiekowi, wyróżniały Ojca Świętego i sprawiły, że On sam i przykład jego życia są wciąż inspiracją dla kolejnych pokoleń. Dostrzegali to także kolejni papieże - Benedykt XVI i Franciszek, którzy wynieśli Jana Pawła II do chwały ołtarzy.

Rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego

W rekordowo krótkim czasie, bo już w maju 2005 roku, Benedykt XVI wybrany na biskupa Rzymu niecały miesiąc wcześniej, wyraził zgodę na odstąpienie od wymaganego przez przepisy kościelne okresu pięciu lat oczekiwania na rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego po śmierci kandydata na ołtarze. Dzięki temu rozpoczęła się ona w czerwcu jeszcze tego samego roku.
Etap diecezjalny procesu rozpoczął się 28 czerwca 2005 roku. Powołano Trybunał Kanoniczny Diecezji Rzymskiej, który zakończył pracę się w 2007 roku. Dokumentację dotyczącą życia i heroiczności cnót Jana Pawła II, a także cudu przypisywanego jego wstawiennictwu, przekazano do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Kolejny etap trwał dwa lata i zakończył się podpisaniem przez Benedykta XVI 19 grudnia 2009 roku dekretu. Następnie komisja lekarska i teologiczna rozpatrywały cud uzdrowienia francuskiej zakonnicy Marie-Simone Pierre. Proces beatyfikacyjny został oficjalnie zamknięty 14 stycznia 2011 roku.

Beatyfikacja

1 maja 2011 roku, papież Benedykt XVI ogłosił Jana Pawła II błogosławionym. Uroczystą Mszę koncelebrowało kilka tysięcy kardynałów, arcybiskupów i biskupów z całego świata. W nabożeństwie uczestniczyło niemal 1,5 mln osób, w tym trzysta tysięcy pielgrzymów z Polski. W homilii następca Papieża Polaka mówił, że w dniu pogrzebu Jana Pawła II „czuliśmy unoszącą się woń świętości, a Lud Boży na różne sposoby okazywał swoją cześć dla niego”. Zaznaczył też, że „Jan Paweł II jest błogosławiony ze względu na swoją wiarę, mocną i wielkoduszną, wiarę apostolską.”

Kanonizacja

Wkrótce po beatyfikacji rozpoczął się proces kanonizacyjny Jana Pawła II. Zakończyła go decyzja papieża Franciszka, który 5 lipca 2013 roku podpisał dekret potwierdzający cudowne uzdrowienie za wstawiennictwem Papieża Polaka: pochodząca z Kostaryki Floribeth Mora Diaz została uleczona z nieoperacyjnego tętniaka. 

Kanonizacja Jana Pawła II i Jana XXIII odbyła się 27 kwietnia 2014 roku w Niedzielę Miłosierdzia Bożego. W uroczystej Mszy św. na Placu Świętego Piotra, celebrowanej przez Ojca Świętego Franciszka i papieża emeryta Benedykta XVI, uczestniczyło 800 tysięcy osób z całego świata.

W orędziu skierowanym do Polaków papież Franciszek przypomniał:

„Wszyscy wiemy, że zanim wyruszył, by przemierzać drogi świata, Karol Wojtyła dorastał do służby Chrystusowi i Kościołowi w swojej ojczyźnie, w Polsce. Tutaj kształtowało się jego serce – serce, które najpierw przez udział w II Soborze Watykańskim, a nade wszystko po 16 października 1978 roku, rozszerzało się do wymiaru powszechnego, tak że znalazły w nim miejsce wszystkie narody, języki i kultury. Jan Paweł II stał się wszystkim dla wszystkich."