I spotkanie Młodzieżowej Rady Muzeum
Data publikacji:
12.11.2024
aktualności
W sobotę, 9 listopada 2024 roku, Młodzieżowa Rada Muzeum kadencji 2024-2026 przy Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach oficjalnie zainaugurowała swoją działalność. Na sali teatralnej Domu Katolickiego zgromadziła się piętnastka młodych pasjonatów, gotowych do działania z powiatu wadowickiego, Krakowa i Rabki-Zdrój. Z odwagą i pomysłami rozpoczęli swoją wyjątkową przygodę w papieskim Muzeum.
Już na początku spotkania nowo powołani Radni mieli okazję poznać Dyrekcję Muzeum oraz pracowników, którzy będą ich wspierać w projektach i wyzwaniach. To spotkanie, pełne inspirujących momentów było również okazją do uroczystego rozpoczęcia kadencji, których kulminacją było wręczenie bluz MRM oraz legitymacji. Następnie młodzi udali się na zwiedzanie Rodzinnego Domu Jana Pawła II, gdzie mogli zgłębić historię i wartości, które towarzyszyły przyszłemu papieżowi od najmłodszych lat.
Pierwsze projekty
Jednym z najważniejszych momentów spotkania były warsztaty, które pomogły młodym wyłonić Prezydium Rady – liderów, którzy poprowadzą grupę ku realizacji jej misji. Spotkanie zakończył wspólny obiad, który stał się przestrzenią do zrodzenia pierwszych pomysłów i wizji przyszłych działań. Młodzieżowa Rada zamierza działać odważnie i kreatywnie – w duchu swego Patrona, który sam nieustannie poszukiwał dialogu z młodzieżą.
Znaczenie i wartość projektu
Młodzieżowa Rada Muzeum to nowy projekt partycypacyjny w Rodzinnym Domu Jana Pawła II. Jest skierowany do ludzi młodych związanych z Małopolską. Nadrzędnym celem Rady jest stworzenie przestrzeni dla aktywnej i pełnej pasji młodzieży, która jest świadoma jak ważne jest dziedzictwo Ojca Świętego. Zaangażowanie i konkretne działania członków Rady pozwolą odpowiedzieć na potrzeby młodego pokolenia i przybliżyć mu życie i nauczanie Jana Pawła II – ukazać jego ponadczasowy charakter i odkryć sens słów, które papież kierował właśnie do młodych.
Liczy się każdy pomysł
Ojciec Święty wielokrotnie podkreślał, że ludzie młodzi są nadzieją świata i jego nadzieją. Chętnie spędzał czas z młodzieżą – czy to w okresie krakowskim, wielokrotnie wybierając się na spływy kajakowe, czy w czasach pontyfikatu, podczas Światowych Dni Młodzieży. Jego otwartość na dialog i twórczy umysł pozwoliły zmienić oblicze całego świata. Członkowie nowo powstałej Rady czerpią wzór ze swego Patrona – pełni pasji, gotowi do podjęcia działania, twórczy i kreatywni chcą zmieniać świat! Ich pomysły, przy wsparciu i zaangażowaniu muzealnych pracowników, będą przekuwane w konkretne działanie, które sprawi, że papieskie muzeum wkroczy w nowe przestrzenie.