Przejdź do treści
BILETY

Szkaplerz Karola Wojtyły

Szkaplerz Karola Wojtyły
Szkaplerz, który Karol Wojtyła przyjął w latach młodzieńczych w wadowickim klasztorze oo. Karmelitów Bosych. W źródłach historycznych próżno szukać konkretnej daty nałożenia tego szkaplerza Karolowi Wojtyle. Sam Jan Paweł II w książce Dar i Tajemnica pisał, że przyjął go mając chyba 10 lat, a odwiedzając swoje rodzinne miasto 16 czerwca 1999 roku  mówił: A szkaplerz do dzisiaj noszę, tak jak go przyjąłem u Karmelitów na Górce, mając kilkanaście lat.

Najbardziej prawdopodobne wydaje się, że Karol Wojtyła przyjął szkaplerz w 1930 roku w uroczystość Matki Bożej z Góry Karmel, która przypada 16 lipca. Święto to było mu bliskie przez całe życie.*

Skąd się wziął szkaplerz?

W nocy z 15 na 16 lipca 1251 roku Matka Boża objawiła się św. Szymonowi Stockowi i przekazała mu obietnicę wzięcia do nieba w pierwszą sobotę po śmierci tych osób, które nosić będą szkaplerz i spełnią podane przez Nią warunki: codzienna modlitwa do Matki Bożej, szerzenie Jej czci, życie w łasce uświęcającej, zachowanie postów i czynienie bliźnim dobra.

Jak wygląda szkaplerz?

Szkaplerzem dla osób duchownych jest fragment szaty zakonnej – pas materiału z przodu i z tyłu, nakładany przez głowę. Dla osób świeckich są to dwa kawałki materiału z wizerunkami Matki Bożej i np. Chrystusa, połączone wstążką, zakładane na piersi i plecy. Szkaplerzem może być też medalik. Szkaplerz może poświęcić i nałożyć kapłan do tego upoważniony.

Szkaplerz karmelitański i dziś przyjmuje wiele osób. Świadczy o tym choćby wielkie zainteresowanie nim w muzealnym sklepie.

*por. Czesław Gil OCD, Kiedy Karol Wojtyła przyjął szkaplerz karmelitański?; w: Wadoviana. Pismo Wadowickiego Centrum Kultury, Nr 16, 2013, s. 167 – 169.

Audiodeskrypcja