Przejdź do treści
BILETY
Fragment ekspozycji czasowej Urodziłem się w Wadowicach
Ekspozycja czasowa „Urodziłem się w Wadowicach” koncentruje się wokół jednego centralnego symbolu: domu. W czasach narastającego deficytu bliskich relacji rodzinnych posłużył on twórcom wystawy do ukazania historii życia i świętości Karola Wojtyły.

Wystawa podkreśla, jak ogromny wpływ na osobowość i charakter przyszłego papieża miały lata jego dzieciństwa i jego dom: „w którym wszystko się zaczęło” – miłość najbliższych, szczęśliwa rodzina, w której mimo wielu trosk, nigdy nie żałowano czasu na serdeczne rozmowy, wspólne czytanie książek, spacery, zabawę; w której żyło się sprawami domowników, uczyło hojności, wytrwałości i pełnego wiary stawiania czoła przeciwnościom.

Rodzinne Wadowice

Ukształtowała Wojtyłę także jego „mała ojczyzna” – rodzinne Wadowice: niezwykle zaangażowani w życie wspólnoty mieszkańcy miasta, zawsze życzliwi sąsiedzi, koledzy ze szkoły i serdeczni przyjaciele z desek amatorskiego teatru. W domu – który był szkołą miłości – zrodziła się szczególna postawa Wojtyły wobec drugiego człowieka i poszukiwanie bliskich, rodzinnych relacji z innymi. Nawet wtedy, a może zwłaszcza wtedy, kiedy jako młody chłopiec utracił wszystkich najbliższych. To wówczas odkrył, że jako kapłan wezwany jest do budowania duchowej rodziny, duchowego ojcostwa.
Twórcami wystawy są Barbara i Jarosław Kłaputowie – autorzy muzeum w domu rodzinnym Jana Pawła II w Wadowicach. Wystawa strukturą plastyczną bardzo mocno odpowiada tematowi przewodniemu. Jej forma zewnętrzna nawiązuje do fasady kamienicy przy Kościelnej 7 (dawniej Rynek 2), w której od dnia urodzin 18 maja 1920 r. aż do przeprowadzki do Krakowa latem 1938 roku mieszkał Karol Wojtyła.
Lata młodzieńcze Wojtyły
Autorzy ekspozycji zadbali o najmłodszego widza. Dzieci będą mogły przenieść się do do umownego atelier dawnego fotografa i własnoręcznie skomponować rodzinną fotografię Wojtyłów, znaleźć najsłynniejsze papieskie miejsca na interaktywnej mapie Krakowa i posłuchać głosu Papieża w stylizowanych tubach wystających ze ścian.
Interaktywny stół na wystawie czasowej

Wyjątkowe eksponaty

Ci, którzy nie byli jeszcze w muzeum w Wadowicach, będą mieli okazję podejrzeć jak ono wygląda – w poszczególnych salach ekspozycji, umieszczone zostały bowiem oczka, w których jak przez dziurkę od klucza możemy zaglądać do muzeum Ojca Świętego.
Portret matki i kafel z pieca w mieszkaniu Wojtyłów
Eksponaty pokazywane na wystawie pochodzą ze zbiorów Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach. Są to m.in.: autentyczne fotografie z albumu rodzinnego Wojtyłów, serwetka haftowana przez Emilię Wojtyłową, kafel z pieca znajdującego się w domu Wojtyłów, obrazek komunijny Karola Wojtyły, jego kapelusz kardynalski, rękopis dramatu Karola Wojtyły „Promieniowania ojcostwa”, różaniec Jana Pawła II oraz karteczki składane przez pielgrzymów na grobie Ojca Świętego w Rzymie.




Język wystawy:
polski, angielski
Ekspozycja przystosowana do prezentacji wewnętrznej.
Fragment stołu interaktywnego z mapą Krakowa