Ursula von der Leyen
Data publikacji:
06.05.2024
aktualności
6 maja 2024 r. Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach odwiedziła Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Ze wzruszeniem zwiedziła ekspozycję stałą, której przebudowa była możliwa także dzięki środkom pochodzącym z Unii Europejskiej. W księdze pamiątkowej Muzeum pozostawiła wpis:
„Jestem bardzo poruszona tą wizytą. Zawsze będę pamiętała wizytę Jego Świątobliwości w Niemczech w 1980 roku. Słuchałam jego mocnych, przekonujących słów o tym, jak wiara wzbogaca nasze życie. Jak wzmacnia naszą nadzieję w obliczu ataków pesymizmu i zwątpienia. I jak pociesza nas w cierpieniu.
Jego słowa wywarły silne i trwałe wrażenie na młodej kobiecie, którą byłam i do dziś wywierają wpływ na moje życie jako chrześcijanki"
Lekarka i działaczka polityczna
Ursula von der Leyen to niemiecka lekarka, która od wielu lat działa w Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej. Pełniła wiele ważnych funkcji w rządzie Niemiec, była m.in. ministrem ds. rodziny, osób starszych, kobiet i młodzieży, ministrem pracy. W latach 2013–2019 stała na czele ministerstwa obrony. Od 2019 r. jest przewodniczącą Komisji Europejskiej, jako pierwsza kobieta na tym stanowisku. Jej mężem jest profesor Heiko von der Leyen, wspólnie wychowują siedmioro dzieci.
Szczególny czas
Wizyta Szefowej Komisji Europejskiej przypadła w jubileuszowym roku 40-lecia istnienia Muzeum w Domu Rodzinnym Jana Pawła II oraz 10. rocznicy otwarcia nowej ekspozycji. Kilka dni temu - 1 maja - przypadła także 20. rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Integracja europejska była dla Papieża Polaka jednym z kluczowych zagadnień. Wielokrotnie podkreślał, że „Europa potrzebuje Polski, a Polska Europy"(1). Warto wspomnieć także, że Ojcu Świętemu bliskie były wartości i cele przyświecające Robertowi Schumanowi - architektowi zjednoczenia Starego Kontynentu. Dziś św. Jan Paweł II i Sługa Boży Robert Schuman są uważani za patronów zjednoczonej Europy.
(1) por. przemówienie Jana Pawła II w czasie Narodowej Pielgrzymki Polaków do Rzymu, 18 maja 2003 r.
(1) por. przemówienie Jana Pawła II w czasie Narodowej Pielgrzymki Polaków do Rzymu, 18 maja 2003 r.