Cennik biletów Rezerwacja biletów Informacja telefoniczna

Informacja telefoniczna

Od poniedziałku do piątku od 8:00 do 16:00 pod numerami telefonów:

+48 33 823 35 65 oraz +48 33 823 26 62

Zachęcamy do zakupu biletów on-line

https://domjp2.pl/bilety/

Uwaga! Liczba biletów jest ograniczona. Z uwagi na duże zainteresowanie rekomendujemy wcześniejszy zakup biletów. W przypadku grup zorganizowanych możliwa jest wstępna telefoniczna rezerwacja biletów: +48 33 823 35 65 oraz +48 33 823 26 62

__________________

Urodziłem się w Wadowicach – ekspozycja plenerowa

Wystawa „Urodziłem się w Wadowicach” powstała w ramach przygotowań do setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. Przez pryzmat zdjęć z Dom Rodzinnego Karola Wojtyły pokazuje ona postać Jana Pawła II, jego słowa, które kierował do ludzi, a które są wciąż aktualne.

Wystawa miała swoją premierę na Rynku Głównym w Krakowie w lipcu 2017 roku. Następnie zaprezentowaliśmy ja w Nowym Sączu, Tarnowie, Bielsku Białej oraz Preszowie na Słowacji
Urodził się 18 maja 1920 roku po godzinie 17-tej –przy dźwiękach litanii śpiewanej ku czci Matki Boskiej, dochodzących z pobliskiego kościoła przez otwarte okno.

Na osobowość młodego Wojtyły oprócz trudnych doświadczeń rodzinnych – śmierć matki i brata wpłynęła niezwykła atmosfera rodzinnych Wadowic – zaangażowani w życie wspólnoty mieszkańcy miasta, zawsze życzliwi sąsiedzi Wojtyłów, serdeczni przyjaciele i koledzy Karola ze szkoły i desek amatorskiego teatru. To wśród wadowiczan nauczył się być blisko drugich i dla drugich. „Zawsze mocno związany z miastem mojego dzieciństwa i wczesnej młodości – wspominał. Z miastem, które mi dużo, bardzo dużo dało”… Karol Wojtyła spędził w Wadowicach 18 lat. Po zdaniu matury latem 1938 roku przeprowadził się wraz z ojcem do Krakowa i zamieszkał w domu przy ul. Tynieckiej.

Doświadczenie domu rodzinnego będącego szkołą miłości ukształtowało Wojtyłę na całe życie. Z niego wyrosła szczególna postawa szacunku wobec drugiego człowieka i poszukiwanie bliskich, rodzinnych relacji z innymi. Nawet wtedy, a może zwłaszcza wtedy, kiedy został na świecie sam. Odejście najbliższych (Karol nie skończył 21 lat, kiedy zmarł także jego ojciec) pogłębiło jego refleksję nad ostatecznym sensem życia człowieka i pozwoliło zaufać bezgranicznie Bożej Mądrości.

 

Język wystawy: polski, angielski
Ekspozycja przeznaczona zarówno do wewnątrz jak i ekspozycji plenerowej

Układ wystawy