Wydarzenia na wzgórzu Golgota inspirowały wielu kompozytorów, w tym G. Rossiniego. Oparte na średniowiecznej sekwencji Stabat Mater powstało między 1831 a 1841 rokiem, na zamówienie Hiszpana M.F. Vareli. Kompozycja podzieliła też wielbicieli twórczości Rossiniego – stęsknionych za jego operami, pisanie których tak niespodziewanie porzucił. Po raz pierwszy Stabat Mater publiczność usłyszała w 1833 roku w Madrycie.
J. Haydn również jest autorem dzieł pasyjnych, ale przydomek Pasja, nadany jego Symfonii nr 49 z 1768 roku, nie pochodzi od kompozytora. W 1790 roku Symfonia nr 49 pojawiła się w repertuarze koncertu, zorganizowanego podczas Wielkiego Tygodnia w niemieckim mieście Schwerin. W okresie bezpośrednio poprzedzającym Wielkanoc muzyka świecka była tam zakazana i symfonię nazwano Pasją prawdopodobnie tylko dlatego, żeby móc ją wtedy wykonać. Tymczasem historia zapamiętała i utrwaliła przydomek, pod którym symfonia jest znana do dziś.
KONCERT ORATORYJNY W WADOWICACH
Gioacchino Rossini, Stabat mater Joseph Haydn, Symfonia nr 49 f-moll La Passione
09.07.2022, godz. 18.00 Kościół św. Piotra Apostoła w Wadowicach
W sobotę, 9 lipca 2022 roku, o godz. 19.00 w kościele pw. św. Piotra Apostoła w Wadowicach odbędzie się wydarzenie artystyczne realizowane w ramach Royal Opera Festival, który jest jednym z najważniejszych międzynarodowych festiwali poświęconych muzyce operowej Gioacchino Rossiniego.
O randze i znaczeniu wydarzenia świadczy udział światowej sławy solistów, którzy w Wadowicach wykonają wybitne dzieła: Stabat Mater Gioacchino Rossiniego oraz Symfonia nr 49 Josepha Haydna. Usłyszymy: Serenę Farnocchia (sopran), Aurorę Faggioli (alt), Michele Angelini (tenor) oraz Orkiestrę i Chór Filharmonii Krakowskiej pod batutą dyrygenta Antonino Foglianiego.Organizatorem Festiwalu jest Stowarzyszenie Passionart, współorganizatorem zaś Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie. Partnerem Głównym jest Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. W Wadowicach sławy muzyki operowej będzie można usłyszeć dzięki życzliwości Księdza Proboszcza parafii pw. św. Piotra Apostoła. Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach jest Partnerem projektu.
Royal Opera Festival od swej pierwszej edycji w 2019 roku ustanowił Gioacchino Rossiniego, włoskiego geniusza stylu belcanto, artystą, wokół którego i na którym opiera się koncepcja wydarzenia. Jego dorobek nie tylko zachwyca kolejne pokolenia, ale także pozwala na szersze pokazanie muzyki i jej ponadczasowych zależności. Odsłaniane analogii pomiędzy twórczością kompozytorów różnych epok i różnych szerokości geograficznych a mistrzem z Pesaro i jego kręgiem artystycznym pozwala lepiej poznać ich szczególną rolę w dziejach kultury europejskiej.