Cennik biletów Rezerwacja biletów Informacja telefoniczna

Telefoniczna rezerwacja biletów jest niedostępna.

Zakup biletów on-line: https://domjp2.pl/bilety/

Uwaga! Liczba biletów jest ograniczona. Z uwagi na ogromne zainteresowanie prosimy o wcześniejszy zakup biletów.

__________________

Informacja telefoniczna

Od poniedziałku do piątku od 8:00 do 13:00 pod numerami telefonów:

+48 33 823 35 65 oraz +48 33 823 26 62

Pożegnanie

Jan Paweł II zmarł w sobotę 2 kwietnia 2005 roku o godzinie 21:37. Cały świat pogrążył się w żałobie. Stratę ukochanego robaka o pokiwała Polska, tłumy ludzi żegnały go na ulicach, modlono się w świątyniach, na chodnikach i placach wielu miast ustawiono symboliczne znicze.

Odwołano zaplanowane wcześniej imprezy rozrywkowe, seanse w kinach i przedstawienia teatralne. Stacje telewizyjne Większość czasu antenowego poświęcały aktualnym wydarzeniom w Watykanie i wspomnienie o zmarłym papieżu. Część polskich stacji (m.in. MPV, Polsat Sport, Jetix) całkowicie wstrzymała emisję swoich programów do poniedziałku, 4 kwietnia. Wszystkie stacje wstrzymały emisję reklam. Pogrzeb Jana Pawła II odbył się w piątek 8 kwietnia 2005 roku. Trumna z prostych desek z drewna cyprysowego (symbol nieśmiertelności) ustawiono wprost na rozłożonym na bruku placu Świętego Piotra dywanie. Mszy świętej koncelebrowanej przez licznych kardynałów, arcybiskupów, biskupów patriarchów katolickich kościołów wschodnich i kapłanów, przewodniczył dziekan kolegium kardynalskiego kardynał Joseph Ratzinger (który 11 dni później został następcą zmarłego papieża) uczestniczyło w niej dwustu prezydentów i premierów, a także przedstawiciele różnych religii, tym duchowni żydowscy i islamscy. Wielu zgromadzonych na uroczystości ludzi miało ze sobą transparenty z włoskim napisem “Santo Subito” (święty natychmiast). W całym Rzymie przed ekranami rozstawionymi w wielu miejscach miasta zgromadziło się 5 milionów ludzi w tym około półtora miliony Polaków. Procesji z trumną przewodniczył kardynał kamerling Eduardo Martinez Somalo. W krypcie Jana XXIII w grotach watykańskich trumna złożono w drugiej, cynkowej, którą szczelnie zalutowano, a tę w trzeciej, wykonanej z drewna orzechowego. Do trumny został włożony woreczek z medalami wybitymi w czasie pontyfikatu Jana Pawła II oraz umieszczony w ołowianym pojemniku akt, który zawiera najważniejsze fakty z okresu jego pontyfikatu. Trumny zostały opatrzone watykańskimi pieczęciami.

Grób Jana Pawła II początkowo umiejscowiony był w podziemiach Bazyliki Świętego Piotra, w pobliżu miejsca gdzie według tradycji znajduje się grób świętego Piotra. W ramach uroczystości związanych z beatyfikacja Jana Pawła II 29 kwietnia 2011 roku dokonano otwarcia grobowca i wyjęcia z niego trumny ciałem papieża. Następnie trumna, bez otwierania została wystawiona na widok publiczny w Bazylice Świętego Piotra. Po uroczystościach związanych z beatyfikacja Jana Pawła II trumna że szczątkami została złożona kaplica Świętego Sebastiana Bazyliki Świętego Piotra. Tuż za słynną Pieta Michała Anioła.