Cennik biletów Rezerwacja biletów Informacja telefoniczna

Telefoniczna rezerwacja biletów jest niedostępna.

Zakup biletów on-line: https://domjp2.pl/bilety/

Uwaga! Liczba biletów jest ograniczona. Z uwagi na ogromne zainteresowanie prosimy o wcześniejszy zakup biletów.

__________________

Informacja telefoniczna

Od poniedziałku do piątku od 8:00 do 13:00 pod numerami telefonów:

+48 33 823 35 65 oraz +48 33 823 26 62

Torebka Emilii Wojtyłowej – audiodeskrypcja

Torebka należąca niegdyś do Emilii Wojtyłowej to jedna z nielicznych pamiątek po mamie Karola, które przetrwały do naszych czasów.

Dwudziestowieczna torebka mogła być podarunkiem od bliskiej osoby. Jest to misterne, koronkowe arcydzieło, posrebrzane, o wymiarach 26 cm wysokości i 15 cm szerokości. W łańcuszkowy ścieg wplecione zostały trzy rzędy koralików zakończone frędzlami. Na cienkiej srebrnej rączce znajduje się mały zameczek, czyli klips pozwalający otworzyć i zamknąć torebkę.

Torebka ma kształt prostokąta o zaokrąglonych brzegach. Wykonana jest z posrebrzanej siateczki, która wydaje się być miękka przez co torebka sprawia wrażenie lekko wypchanej. Można było nosić ją w dłoni za metalową rączkę.

Emilia Wojtyłowa nosiła torebkę do eleganckich strojów. Zachowało się zdjęcie przedstawiające mamę Karola w wizytowej sukni i wytwornym kapeluszu, ze srebrną torebką w ręku.

Ciekawa jest historia tego przedmiotu. Po śmierci Emilii trafił on do przyrodniej siostry Karola Wojtyły seniora – Stefanii Wojtyły, która przekazała torebkę Karolowi Wojtyle dopiero wtedy, kiedy został biskupem. Biskup Wojtyła schował ją w kurii krakowskiej i tam leżała, zapomniana, przez cały okres pontyfikatu Jana Pawła II. Została odnaleziona dopiero po śmierci papieża w 2006 roku.