Cennik biletów Rezerwacja biletów Informacja telefoniczna

Telefoniczna rezerwacja biletów jest niedostępna.

Zakup biletów on-line: https://domjp2.pl/bilety/

Uwaga! Liczba biletów jest ograniczona. Z uwagi na ogromne zainteresowanie prosimy o wcześniejszy zakup biletów.

__________________

Informacja telefoniczna

Od poniedziałku do piątku od 8:00 do 13:00 pod numerami telefonów:

+48 33 823 35 65 oraz +48 33 823 26 62

Szkaplerz karmelitański Karola Wojtyły – audiodeskrypcja

W gablotce wmontowanej w ścianę znajdującej się w strefie „Mała Ojczyzna. Karmel”, umieszczono pierwszy szkaplerz karmelitański Karola Wojtyły. Przyszły papież przyjął ten szkaplerz niedługo po pierwszej komunii. Szkaplerz jest uszyty z dwóch małych, prostokątnych kawałków jasnego płótna o wymiarach 5 cm wysokości i 4 centymetry szerokości, połączonych białymi tasiemkami o łącznej długości 61 cm. Kawałki płócien obszyto pomarańczową nitką. Na jednym kawałku płótna widnieje wizerunek Matki Bożej z Dzieciątkiem. Malunek jest delikatny, ledwo widoczny, jakby naszkicowany ciemnymi liniami. Matka Boża jest w koronie, małego Jezusa trzyma na lewym przedramieniu.

Na drugim kawałku płótna przedstawiono herb Karmelu, wykonany w ten sam sposób, co wyobrażenie Matki Bożej. Herb ukazuje Górę Karmel z krzyżem, po bokach dwie gwiazdy i poniżej krzyża jeszcze jedna gwiazda. Nad herbem widnieje korona. Góra Karmel to miejsce Ziemi Świętej, opisywane w Starym Testamencie, związane z prorokiem Eliaszem. Karmel znaczy po hebrajsku „Ogród Boży”.

Szkaplerz karmelitański jest znakiem szczególnej opieki Matki Bożej. Dwa sukna to symbol płaszcza Maryi, którym nas otacza. Szkaplerz może przyjąć każda osoba. Ten, kto przyjmuje szkaplerz codziennie musi się modlić tą modlitwą, którą wybrał przy przyjęciu szkaplerza. Najczęściej jest to „Zdrowaś Mario” lub „Pod Twoją obronę”. Szkaplerz ma też formę medalika i też w ten sposób można nosić ten znak opieki Matki Bożej. Z noszeniem szkaplerza karmelitańskiego związana jest obietnica – jeżeli ktoś pobożnie całe życie nosił szkaplerz, modlił się, to w pierwszą sobotę po swojej śmierci, Matka Boża wprowadza tę osobę do Nieba.