Cennik biletów Rezerwacja biletów Informacja telefoniczna

Informacja telefoniczna

Od poniedziałku do piątku od 8:00 do 16:00 pod numerami telefonów:

+48 33 823 35 65 oraz +48 33 823 26 62

Zachęcamy do zakupu biletów on-line

https://domjp2.pl/bilety/

Uwaga! Liczba biletów jest ograniczona. Z uwagi na duże zainteresowanie rekomendujemy wcześniejszy zakup biletów. W przypadku grup zorganizowanych możliwa jest wstępna telefoniczna rezerwacja biletów: +48 33 823 35 65 oraz +48 33 823 26 62

__________________

Sklep Bałamutha

Karol Wojtyła wychowywał się w atmosferze dwóch kultur i dwóch religii. W strefie „Sklep Bałamutha” zgromadzono pamiątki po wadowickich Żydach, którzy w 1938 roku stanowili około 20 proc. mieszkańców miasta. Karol Wojtyła miał wśród nich wielu kolegów, w tym Jerzego Klugera, z którym przyjaźnił się od czasów szkoły powszechnej.

W 1936 roku Wojtyła słuchał w wadowickiej synagodze koncertu tenora Mojsze Kusewickiego. I to był pierwszy raz, gdy przyszły papież przekroczył próg synagogi. Dziś nie ma po niej śladu – została wysadzona w powietrze przez Niemców w czasie drugiej wojny światowej. Kiedy w 1989 roku w powstałym na jej miejscu budynku wmurowywano tablicę upamiętniającą niemal 2000 wadowickich Żydów, zamordowanych w czasie wojny, Jerzy Kluger odczytał list, który z tej okazji napisał Papież – Karol Wojtyła z Wadowic.

Przy Ścianie Płaczu

Wadowickie doświadczenie sąsiedztwa dwóch religii – katolickiej i judaistycznej – przyniosło owoce w okresie pontyfikatu Jana Pawła II. Żaden papież nie uczynił więcej dla relacji między katolikami Żydami niż Jan Paweł II, który traktował wyznawców judaizmu jako naszych umiłowanych, starszych braci w wierze. Ukoronowaniem wielu gestów wobec nich była wizyta Papieża w Jerozolimie w marcu 2000 roku. Wówczas żydowskim zwyczajem umieścił w Ścianie Płaczu kartkę z modlitwą do Boga, przepraszając za winy chrześcijan wobec żydów:

„Boże naszych ojców, Ty wybrałeś Abrahama i jego potomstwo, aby objawić swe Imię narodom. Jesteśmy głęboko zasmuceni postępowaniem tych, którzy w ciągu historii spowodowali cierpienia Twoich dzieci. Prosząc Cię o przebaczenie, chcemy zobowiązać się do prawdziwego braterstwa z narodem Przymierza”.