Cennik biletów Rezerwacja biletów Informacja telefoniczna

Informacja telefoniczna

Od poniedziałku do piątku od 8:00 do 16:00 pod numerami telefonów:

+48 33 823 35 65 oraz +48 33 823 26 62

Zachęcamy do zakupu biletów on-line

https://domjp2.pl/bilety/

Uwaga! Liczba biletów jest ograniczona. Z uwagi na duże zainteresowanie rekomendujemy wcześniejszy zakup biletów. W przypadku grup zorganizowanych możliwa jest wstępna telefoniczna rezerwacja biletów: +48 33 823 35 65 oraz +48 33 823 26 62

__________________

Replika Krzyża z Placu Zwycięstwa w Warszawie z 1979 roku – audiodeskrypcja

wysokość 6,54 m, szerokość podstawy 40 cm, rozpiętość ramion 2,5 metra.
Technika: drewno

Monumentalny, prosty w budowie i formie krzyż jest największym eksponatem prezentowanym w Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach. Podstawa drewnianego, brązowego krzyża jest umocowana na parterze w strefie „Mała Ojczyzna. Kalwaria Zebrzydowska”, a wierzchołek sięga sufitu strefy „Pokój Tobie, Polsko” na pierwszym piętrze. Górny fragment krzyża jest oddzielony od reszty ekspozycji szybą. Na szerokich, poprzecznych ramionach krucyfiksu, wzorem oryginału, jest przewieszona długa stuła. Jest to wąski pas wykonany z materiału. Stanowi element stroju liturgicznego kapłana w obrządku rzymskokatolickim. Stuła wisząca na krzyżu ma kolor głębokiej czerwieni. Kolor ten jest symbolem Ducha Świętego. Ponadto czerwoną stułę wiesza się na krzyżu w okresie wielkanocnym. Na dwóch końcach stuły wyhaftowano złotymi nićmi dwa równoramienne krzyże. Nad i pod nimi, w odstępie 40 centymetrów umieszczono dwa poziome pasy w tym samym złotym kolorze. Dolne pasy, nieco szersze od górnych, stanowią zakończenie stuły.

Krucyfiks jest repliką krzyża z ołtarza polowego, przy którym Jan Paweł II odprawiał pierwszą Mszę świętą na ziemi ojczystej jako papież. Eucharystia była sprawowana w wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego. W czasie homilii ubrany w białe szaty papież Polak przyzywał Ducha Świętego, by odmienił oblicze tej ziemi. Słowa te są przywołane także w pobliżu krzyża prezentowanego w muzeum. Stale jest tu odtwarzany kluczowy fragment nagrania papieskiej homilii. Dla wielu komentatorów właśnie te słowa papieża okazały się momentem przełomowym w dziejach Polski i narodu polskiego. Wlały nadzieję w serca uciemiężonych komunizmem milionów Polaków i stały się katalizatorem przemian społecznych i politycznych w kraju.