Cennik biletów Rezerwacja biletów Rezerwacja telefoniczna

Telefoniczna rezerwacja biletów

 

Bilety telefonicznie można zarezerwować od poniedziałku do piątku od 9:00 do 13:00 pod numerami telefonów:

+48 33 823 35 65

+48 33 823 26 62

 
__________________
Szanowni Państwo, W związku z dużym zainteresowaniem zwiedzaniem Muzeum od maja do września, uprzejmie prosimy o wcześniejszą rezerwację, bez której nie możemy zagwarantować wejścia do Muzeum.
Zachęcamy do rezerwacji i zakupu biletów on-line: https://domjp2.pl/bilety/

 

Broń Ali Agcy – audiodeskrypcja

PISTOLET BROWNING KALIBER 9 mm, Z KTÓREGO ZAMACHOWIEC STRZELAŁ DO PAPIEŻA.

Na środku Sali, w podłodze, w metalowej kasetce za szklaną szybą  jest umieszczony najważniejszy eksponat strefy „Przebaczam Zamachowcy”: oryginalna broń Ali Agcy. Jest to pistolet  o wymiarach: 20 cm długości, 13 cm wysokości, 3,8 cm szerokości.  Jest on własnością Muzeum Kryminologii w Rzymie, do Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach został przekazany w depozyt za zgodą włoskiego ministerstwa sprawiedliwości.

Pistolet jest metalicznie szary, ma stosunkowo długą lufę i obudowany język spustowy. Broń jest złożona, magazynek jest umieszczony w środku. Pistolet jest nieznacznie wgnieciony, pod magazynkiem, a wgłębienie powstało w wyniku uderzenia pistoletu o bruk, kiedy po drugim strzale broń zacięła się i upadła na kostkę brukową. Wtedy to właśnie jej magazynek, wypełniony 12 nabojami, uległ częściowemu uszkodzeniu – wgnieceniu.

Broń została wyprodukowana w belgijskim zakładzie broni w Herstal. Zakupił ją 23-letni turecki zamachowiec Ali Agca. To z niej na Placu św. Piotra w Rzymie oddał dwukrotnie strzały do Jana Pawła II.

Obok broni umieszczono niewielką kamienną kostkę brukową, którą wybrukowany był Plac św. Piotra w Watykanie. W trakcie ucieczki potknął się o nią zamachowiec i wkrótce został ujęty przez włoską policję.