Cennik biletów Rezerwacja biletów Informacja telefoniczna

Telefoniczna rezerwacja biletów jest niedostępna.

Zakup biletów on-line: https://domjp2.pl/bilety/

Uwaga! Liczba biletów jest ograniczona. Z uwagi na ogromne zainteresowanie prosimy o wcześniejszy zakup biletów.

__________________

Informacja telefoniczna

Od poniedziałku do piątku od 8:00 do 13:00 pod numerami telefonów:

+48 33 823 35 65 oraz +48 33 823 26 62

Torebka Emilii Wojtyłowej

Po co właściwie biskupowi torebka? Zastanawiały się siostry pracujące w kurii na Franciszkańskiej 3. Wśród rzeczy, które pozostały po krakowskim arcybiskupie była także ona. Bardzo elegancka, posrebrzana, wykonana z biżuteryjną precyzją. W łańcuszkowy ścieg wplecione zostały trzy rzędy koralików zakończone frędzlami. U góry zakończona klipsem do zamykania i metalową rączką, dzięki której można ją było nosić w dłoni.

Jak trafiła do rzeczy bp Wojtyły można się domyślić dzięki starej fotografii, wykonanej ok. 1917-1918 roku. Widzimy na niej nastoletniego Edmunda i Emilię Wojtyłową, która odwiedziła go w czasie nauki w Enns. Oprócz pięknego stroju matki Papieża zwraca uwagę właśnie ta torebka.

Jaki był jej los po śmierci Pani Wojtyłowej? Używała jej Stefania Wojtyła, przyrodnia siostra Karola Wojtyły seniora. Od niej trafiła w ręce bratanka Karola, jako pamiątka po jego matce. Całe lata przeleżała w krakowskiej kurii, wśród innych rzeczy pozostawiony przez Jana Pawła II po jego przeprowadzce do Rzymu. Odnaleziona już po jego śmierci jest jedną z nielicznych pamiątek po Emilii Wojtyłowej.

Czy po ponad stu latach nadal nie zachwyca swoim pięknem?

Magdalena Klaja