Cennik biletów Rezerwacja biletów Informacja telefoniczna

Telefoniczna rezerwacja biletów jest niedostępna.

Zakup biletów on-line: https://domjp2.pl/bilety/

Uwaga! Liczba biletów jest ograniczona. Z uwagi na ogromne zainteresowanie prosimy o wcześniejszy zakup biletów.

__________________

Informacja telefoniczna

Od poniedziałku do piątku od 8:00 do 13:00 pod numerami telefonów:

+48 33 823 35 65 oraz +48 33 823 26 62

Rękawiczki biskupa Karola Wojtyły

Rękawiczki których używał bp Karol Wojtyła w momencie konsekracji biskupiej. Znajdują się na ekspozycji Muzeum w strefie Krakowie, dziękuję Ci. 4 lipca 1958 Pius XII wydał decyzję o mianowaniu ks. Karola Wojtyły biskupem tytularnym Ombrii oraz biskupem pomocniczym Krakowa. Do Karola Wojtyły wiadomość ta dotarła, gdy przebywał na spływie kajakowym po Łynie. Wyjechał więc, by spotkać się z kard. Stefanem Wyszyńskim w Warszawie, po czym wrócił, by z młodzieżą dokończyć spływ.

Uroczystość konsekracji odbyła się 28 września 1958 przed ołtarzem głównym Katedry na Wawelu. Metropolicie krakowskiemu, abp Eugeniuszowi Baziakowi, towarzyszyli bp opolski Franciszek Jop i bp wrocławski Bolesław Kominek. W chwili objęcia godności biskupiej Karol Wojtyła miał 38 lat i był najmłodszym biskupem w Polsce.

Dewizą nowego biskupa stały się słowa Totus Tuus (łac. Cały Twój) zaczerpnięte z pism wybitnego XVII-wiecznego francuskiego teologa i mistyka maryjnego, świętego Ludwika Marii Grignon de Montfort, autora Traktatu o Nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny. Papież wielokrotnie podkreślał, że sformułowana przez Świętego koncepcja oddania się w macierzyńską niewolę Matce Bożej, z którą zapoznał się w Krakowie podczas okupacji hitlerowskiej i aktywności w kole Żywego Różańca przy parafii ojców salezjanów na krakowskich Dębnikach, zmieniła jego duchowe życie i pobożność.

W herbie krakowskiego hierarchy znalazło się godło w kolorze niebieskim z czarnym krzyżem i literą „M” symbolizującą Matkę Bożą. Godło było wsparte na biskupim pastorale w kolorze żółtym. Nad nimi znalazł się kapelusz biskupi w kolorze zielonym. Po objęciu przez Wojtyłę godności arcybiskupa herb nieznacznie zmodyfikowano, zastępując znajdujący się w górnej części kapelusz biskupi kapeluszem arcybiskupim.