Cennik biletów Rezerwacja biletów Informacja telefoniczna

Telefoniczna rezerwacja biletów jest niedostępna.

Zakup biletów on-line: https://domjp2.pl/bilety/

Uwaga! Liczba biletów jest ograniczona. Z uwagi na ogromne zainteresowanie prosimy o wcześniejszy zakup biletów.

__________________

Informacja telefoniczna

Od poniedziałku do piątku od 8:00 do 13:00 pod numerami telefonów:

+48 33 823 35 65 oraz +48 33 823 26 62

Kamień z przełęczy Mount Everest

Czy wiesz, że 16 października 1978 r., kiedy kardynałowie zgromadzeni w Kaplicy Sykstyńskiej dokonywali wyboru nowego papieża – ostatecznie wskazując na metropolitę krakowskiego kard. Karola Wojtyłę – himalaistka Wanda Rutkiewicz, jako pierwsza osoba z Polski zdobyła Mount Everest? W historii himalaizmu zapisała się również jako pierwszą Europejka i trzecia kobieta na świecie, która postawiła stopę na najwyższym szczycie Korony Ziemi. Wspominając swoje osiągnięcie mówiła: „Poczułam dziwny ucisk w okolicach żołądka. Bałam się, że spadnę i nikt tego nie zauważy. (…) Stałam w najwyższym punkcie Ziemi. Byłam taka szczęśliwa… Gdy się rozejrzałam wokół, wydawało mi się, że widzę zakrzywienie kuli ziemskiej. Najwięcej znaczyło dla mnie to, że jako pierwsza osoba z Polski weszłam na Everest – i to w tym samym dniu, w którym Karol Wojtyła został papieżem”.

W Muzeum posiadamy niezwykłą pamiątkę nawiązującą do tego wydarzenia – jest to kamień wyjęty przez Wandę Rutkiewicz z tzw. Dolnego Szczytu Mount Everestu. 10 czerwca 1979 r. w ostatnim dniu I pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, podczas krótkiego spotkania w westybulu Pałacu Biskupów krakowskich przy ul. Franciszkańskiej 3 osobiście wręczyła go Ojcu Świętemu, wcześniej oprawiając w srebrną tabliczkę z wygrawerowaną dedykacją i zarysem góry. Papież powiedział wówczas: „Dobry Bóg tak chciał, że tego samego dnia weszliśmy tak wysoko. Oboje po raz pierwszy z Polski”.

Wedle relacji pozostawionej przez uczestniczącego w spotkaniu krakowskiego dziennikarza Zbigniewa Święcha, w podziękowaniu Rutkiewicz otrzymała od Jana Pawła II różaniec, wykonany z prawdziwych pereł. Wręczając prezent Ojciec Święty dodał: „Proszę przyjechać do mnie na Watykan. Wówczas we dwójkę urwiemy się w góry, nie bacząc na to, co ludzie powiedzą…”

Jan Paweł II cenił sobie kamień z Mount Everestu – wszak sam w sposób szczególny umiłował góry. Umieścił go na swym biurku. Po śmierci papieża, dar Wandy Rutkiewicz znalazł się w Ośrodku Dokumentacji Pontyfikatu Jana Pawła II w Domu Polskim w Rzymie, skąd kolejno trafił na ekspozycję w Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach.

Magdalena Klaja