Cennik biletów Rezerwacja biletów Informacja telefoniczna

Informacja telefoniczna

Od poniedziałku do piątku od 8:00 do 16:00 pod numerami telefonów:

+48 33 823 35 65 oraz +48 33 823 26 62

Zachęcamy do zakupu biletów on-line

https://domjp2.pl/bilety/

Uwaga! Liczba biletów jest ograniczona. Z uwagi na duże zainteresowanie rekomendujemy wcześniejszy zakup biletów. W przypadku grup zorganizowanych możliwa jest wstępna telefoniczna rezerwacja biletów: +48 33 823 35 65 oraz +48 33 823 26 62

__________________

Joseph Ratzinger – papież Benedykt XVI dziś rano „powrócił do domu Ojca”

W ostatni dzień 2022 roku o godz. 9:34 zmarł papież emeryt – Benedykt XVI. Bezpośredni następca Jana Pawła II swoją posługę pasterską sprawował przez osiem lat. Do chwały nieba przeszedł dziś największy teolog i współtwórca współczesnego Kościoła. Wiadomość o śmierci Ojca Benedykta (emerytowany papież prosił, by w ten sposób tytułować go po abdykacji) błyskawicznie obiegła cały świat. Ostatnie lata swego życia, od zrzeczenia się urzędu piotrowego w 2013 r., spędził w Watykanie, w klasztorze Ecclesia Mater.

Przez lata posługi jako biskup i papież był wielokrotnie krytykowany. Przydomek jaki nadali mu nieprzychylni – „pancerny kardynał” – miał wskazywać na jego zamknięcie i ślepe posłuszeństwo skostniałej tradycji. W istocie był jednym z największych intelektualistów Kościoła i najwybitniejszym teologiem naszych czasów. Człowiekiem pełnym pokory, którego publiczne wystąpienia i audiencje zdawały się onieśmielać.

Benedykt XVI był nie tylko godnym następcą papieża Jana Pawła II, ale współtwórcą Kościoła naszych czasów. Będąc niezwykle młodym kapłanem uczestniczył w obradach Soboru Watykańskiego II jako ekspert, doradca, którego wystąpienia miały ogromne znaczenie. W latach 1981-2005 był prefektem Kongregacji Nauki Wiary, kierując obroną nauczania i doktryny Kościoła.

Spod jego pióra wyszły takie dzieła jak „Wprowadzenie w chrześcijaństwo” czy „Duch liturgii”. Jego ostatnia wielka publikacja – „Jezus z Nazaretu” – jak mówił sam Autor stanowiła owoc jego „szukania oblicza Pana”. Spójność logiczna i precyzja wypowiedzi sprawiały, że lektura jego prac stanowi ogromne wyzwanie, a przez to niezrozumienie u wielu odbiorców.

Mimo to, Ratzinger potrafił zachować w sobie dziecięcą ufność i prostotę serca. Peter Seewald w książce „Benedykt XVI. Ostatnie rozmowy” rozmawiał z emerytowanym papieżem o perspektywie życia wiecznego. Na pytanie o to, czego spodziewa się po przekroczeniu progu śmierci, Benedykt odpowiedział:

„Cieszę się, że znowu zobaczę moich rodziców, rodzeństwo, przyjaciół, i wyobrażam sobie, że będzie tak samo wspaniale jak było u nas w domu”. Spotkanie z mamą i tatą – oto głębokie pragnienie i oczekiwanie największego umysłu współczesnego Kościoła.

Pogrzeb zmarłego Papieża odbędzie się w czwartek 5 stycznia 2023 r. o godz. 9:30. Mszy świętej pogrzebowej będzie przewodniczył papież Franciszek.

Magdalena Klaja