Cennik biletów Rezerwacja biletów Informacja telefoniczna

Informacja telefoniczna

Od poniedziałku do piątku od 8:00 do 16:00 pod numerami telefonów:

+48 33 823 35 65 oraz +48 33 823 26 62

Zachęcamy do zakupu biletów on-line

https://domjp2.pl/bilety/

Uwaga! Liczba biletów jest ograniczona. Z uwagi na duże zainteresowanie rekomendujemy wcześniejszy zakup biletów. W przypadku grup zorganizowanych możliwa jest wstępna telefoniczna rezerwacja biletów: +48 33 823 35 65 oraz +48 33 823 26 62

__________________

Żłóbek z papieskich apartamentów w Domu Rodzinnym Jana Pawła II

Z okazji tegorocznych Świąt Bożego Narodzenia na ekspozycji stałej naszego Muzeum prezentujemy po raz pierwszy żłóbek, który Ojciec Święty miał w swoim pokoju w Pałacu Apostolskim. Ten wyjątkowy eksponat będzie można oglądać w salonie dawnego mieszkania rodziny Wojtyłów do 2 lutego 2023 roku.

Niewielki drewniany żłóbek wypełniony jest siankiem, na którym na białej serwecie spoczywa figurka Dzieciątka Jezus okryta białym płótnem. Ten niezwykły symbol Bożego Narodzenia został podarowany Janowi Pawłowi II  przez Ojców Paulinów z Jasnej Góry w Roku Jubileuszowym 2000. Z przekazu siostry Tobiany Sobótki (sercanki na co dzień pracującej w Watykanie w czasie pontyfikatu Papieża Polaka) wiemy, że żłóbek znajdował się w pokoju Ojca Świętego i to bezpośrednio stamtąd został przywieziony do Wadowic. Było to zasługą kustosza ówczesnego muzeum – siostry Magdaleny Strzeleckiej, nazaretanki.

Bożonarodzeniowe tradycje, a wśród nich szopka, były bardzo ważne dla Jana Pawła II. W „Liście do dzieci” pisał:

„Widzę was, jak przygotowujecie betlejemską stajenkę w domu, w parafii, we wszystkich zakątkach świata, przybliżając klimat i środowisko, w którym narodził się Zbawiciel. Tak! W okresie Bożego Narodzenia stajenka betlejemska ze żłóbkiem Dzieciątka zajmuje centralne miejsce w Kościele”. (1)

Ksiądz arcybiskup Mieczysław Mokrzycki uważa, że dla Papieża był to nie tylko powrót do czasów dzieciństwa, ale przede wszystkim rozważanie tajemnicy Narodzenia Pańskiego. W książce „Miejsce dla każdego. Opowieść o świętości Jana Pawła II” wspominał, że „[za jego czasów Ojciec Święty] nie schodził wieczorami do szopki tak często jak kiedyś. Już był starszy i siły miał mniej. Ale bardzo lubił ją odwiedzać. Ile razy tamtędy przechodziliśmy, tyle razy przystawał i modlił się przy żłobku. Kilka razy dziennie spoglądał na szopkę z okna.” (2)

  1. Jan Paweł II, „List do dzieci”, 1994.
  2. abp. M. Mokrzycki, B. Grysiak, „Miejsce dla każdego. Opowieść o świętości Jana Pawła II”, Kraków 2013, s. 41-42.

Magdalena Klaja