Cennik biletów Rezerwacja biletów Informacja telefoniczna

Informacja telefoniczna

Od poniedziałku do piątku od 8:00 do 16:00 pod numerami telefonów:

+48 33 823 35 65 oraz +48 33 823 26 62

Zachęcamy do zakupu biletów on-line

https://domjp2.pl/bilety/

Uwaga! Liczba biletów jest ograniczona. Z uwagi na duże zainteresowanie rekomendujemy wcześniejszy zakup biletów. W przypadku grup zorganizowanych możliwa jest wstępna telefoniczna rezerwacja biletów: +48 33 823 35 65 oraz +48 33 823 26 62

__________________

Wystawa „Jan Paweł II. Człowiek i kultura” w Esch-Alzette w Luksemburgu

17 listopada 2022 r. w kościele Sacré-Coeur w Esch-Alzette w Luksemburgu odbyło się uroczyste otwarcie wystawy „Jan Paweł II. Człowiek i kultura” zorganizowanej przez Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach we współpracy z Ambasadą Rzeczypospolitej Polskiej w Luksemburgu, Instytutem Polskim w Brukseli oraz stowarzyszeniem „Ensemble même si différents”. Wydarzenie wpisuje się w projekt „Esch 2022” – Europejskiej Stolicy Kultury.

Otwarcia wystawy dokonał Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Luksemburgu JE Piotr Wojtczak. Przy tej okazji otwarto również wystawę fotografii autorstwa Fernanda Konnena, upamiętniających wizytę św. Jana Pawła II w Esch-sur-Alzette w 1985 roku, podczas jego podróży apostolskiej do krajów Beneluksu. Uroczystość uświetnił koncert zespołu muzycznego Hoquetus Ensemble.

Ekspozycja ta po raz pierwszy była prezentowana w 2013 roku w siedzibie UNESCO w Paryżu. Została przygotowana w oparciu o niezwykle ważne przemówienie Ojca Świętego Jana Pawła II wygłoszone w tamtym miejscu 2 czerwca 1980 roku. Papież, wobec ponad 100 ambasadorów państw z całego świata zwrócił uwagę na znaczenie kultury w życiu człowieka oraz narodów.

Św. Jan Paweł II powiedział wówczas m.in.: „Człowiek żyje prawdziwie ludzkim życiem dzięki kulturze. (…) Kultura jest właściwym sposobem «istnienia» i «bytowania» człowieka. Naród bowiem jest tą wielką wspólnotą ludzi, którą łączą różne spoiwa, ale nade wszystko właśnie kultura. Naród istnieje «z» kultury i «dla» kultury.”

Wyjątkowy charakter temu wystąpieniu nadawało osobiste zaangażowanie Karola Wojtyły w działalność kulturalną jako m.in. aktora, dramaturga, poety i filozofa. Jan Paweł II w książce „Pamięć i tożsamość” podkreślał, że jego przemówienie było świadectwem człowieka, który na podstawie własnego doświadczenia dawał wyraz temu, czym była kultura w dziejach jego narodu i  czym ta kultura jest w dziejach wszystkich narodów.

Wystawa zilustrowana jest fotografiami pochodzącymi z archiwum Muzeum

Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach oraz Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie. Można ją oglądać do 18 grudnia 2022.

Magdalena Klaja