Cennik biletów Rezerwacja biletów Informacja telefoniczna

Informacja telefoniczna

Od poniedziałku do piątku od 8:00 do 16:00 pod numerami telefonów:

+48 33 823 35 65 oraz +48 33 823 26 62

Zachęcamy do zakupu biletów on-line

https://domjp2.pl/bilety/

Uwaga! Liczba biletów jest ograniczona. Z uwagi na duże zainteresowanie rekomendujemy wcześniejszy zakup biletów. W przypadku grup zorganizowanych możliwa jest wstępna telefoniczna rezerwacja biletów: +48 33 823 35 65 oraz +48 33 823 26 62

__________________

Papież z dalekiego kraju – 44. rocznica wyboru Jana Pawła II

„Najwybitniejsi kardynałowie powołali nowego biskupa Rzymu. Powołali go z dalekiego kraju, ale jednocześnie jakże bliskiego poprzez komunię w chrześcijańskiej wierze i tradycji […]. Nie wiem, czy będę umiał dobrze wysłowić się w waszym… naszym języku włoskim. Gdybym się pomylił, poprawcie mnie” – tymi słowami Jan Paweł II powitał zgromadzone na Placu św. Piotra tłumy. Był 16 października 1978 roku, godzina 18.44. Ponad godzinę wcześniej w czwartym głosowaniu tego dnia kardynał Karol Wojtyła został wybrany 264. papieżem. Był pierwszym od 455 lat nie – Włochem na Tronie Piotrowym, w dodatku pochodził z Europy Środkowo – Wschodniej, oddzielonej od wolnego świta „żelazną kurtyną”.

99 elektorów na 111 głosujących wskazało na Wojtyłę. Wybrali kardynała z ogromnym duszpasterskim doświadczeniem, człowieka wielkiej wiary i wielkiego umysłu. Jego wybór rozpoczął trwający blisko 27 lat pontyfikat, jeden z najbardziej wyjątkowych w historii Kościoła.

W Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach prezentujemy pamiątki związane z tym wyjątkowym dniem. Można więc m.in. zobaczyć zapiski ks. kard. Karola Wojtyły, w których notował podstawowe informacje na temat pamiętnego konklawe. Pod datą 16 października widnieje wpis: ok. godz. 17:15 Jan Paweł II. To pierwszy podpis nowego papieża.
Innym z eksponatów, który wiąże się z pamiętną datą 16 października 1978 roku, jest kamień z Mount Everest podarowany Janowi Pawłowi II przez Wandę Rutkiewicz. Ta polska himalaistka dokładnie tego dnia, kiedy kardynałowie zgromadzeni w Kaplicy Sykstyńskiej dokonywali wyboru nowego papieża, jako pierwsza osoba z Polski, pierwsza Europejka i trzecia kobieta na świecie, zdobyła najwyższy szczyt Korony Ziemi. Niecały rok później spotkała się z Ojcem Świętym w Krakowie i podarowała niezwykłą pamiątkę, którą Papież zabrał ze sobą do Watykanu.

44. rocznica wyboru ks. Kardynała Karola Wojtyły na Następcę św. Piotra jest okazją do dziękczynienia za życie i pontyfikat Papieża Polaka, za całe dobro, które dokonało się w Kościele i świecie za jego pośrednictwem. W związku z tym wyjątkowym wspomnieniem nasze Muzeum zaprasza na koncert „Totus Tuus”, który odbędzie się 22 października br. o godz. 19.00 w kościele pw. św. Józefa przy klasztorze Karmelitów Bosych w Wadowicach. „Totus Tuus” to widowisko muzyczne, któremu towarzyszą narracje i wizualizacje ilustrujące kolejne etapy życia Ojca Świętego.

Wraz z Karmelitami Bosymi w Wadowicach serdecznie zapraszamy do radosnego świętowania!

Magdalena Klaja