Cennik biletów Rezerwacja biletów Informacja telefoniczna

Informacja telefoniczna

Od poniedziałku do piątku od 8:00 do 16:00 pod numerami telefonów:

+48 33 823 35 65 oraz +48 33 823 26 62

Zachęcamy do zakupu biletów on-line

https://domjp2.pl/bilety/

Uwaga! Liczba biletów jest ograniczona. Z uwagi na duże zainteresowanie rekomendujemy wcześniejszy zakup biletów. W przypadku grup zorganizowanych możliwa jest wstępna telefoniczna rezerwacja biletów: +48 33 823 35 65 oraz +48 33 823 26 62

__________________

Wadowicki koncert Royal Opera Festival

Kilkuminutowymi owacjami na stojąco zakończył się koncert Royal Opera Festival w Wadowicach. 9 lipca 2022 roku w kościele pod wezwaniem św. Piotra Apostoła odbył się trzeci z koncertów w ramach tegorocznego festiwalu, który jest jednym z najważniejszych poświęconych muzyce Gioacchino Rossiniego. W sobotę wieczorem zabrzmiały utwory: „Stabat Mater” autorstwa Gioacchino Rossiniego oraz „Symfonia nr 49″ Josepha Haydna. Festiwalowy koncert wzbudził podziw nie tylko wielbicieli muzyki operowej.

Zgromadzonych gości powitała Katarzyna Coufał-Lenczowska –  Zastępca Dyrektora ds. organizacyjnych Muzeum, która przybliżyła nie tylko postać Rossiniego, ale także kontekst powstawania utworów. W pierwszej części koncertu Orkiestra Filharmonii Krakowskiej pod batutą Antonino Foglianiego wykonała „Symfonię nr 49″. W drugiej części koncertu wystąpili także soliści: Serena Farnocchia (Sopran), Aurora Faggioli (Alt), Michaele Angelini (Tenor) oraz Chór Filharmoniii Krakowskiej.

Wydarzenia na wzgórzu Golgota inspirowały wielu kompozytorów, w tym G. Rossiniego. Oparte na średniowiecznej sekwencji Stabat Mater powstało między 1831 a 1841 rokiem, na zamówienie Hiszpana M.F. Vareli. Kompozycja podzieliła też wielbicieli twórczości Rossiniego – stęsknionych za jego operami, pisanie których tak niespodziewanie porzucił. Po raz pierwszy Stabat Mater publiczność usłyszała w 1833 roku w Madrycie. J. Haydn również jest autorem dzieł pasyjnych, ale przydomek Pasja, nadany jego Symfonii nr 49 z 1768 roku, nie pochodzi od kompozytora. W 1790 roku Symfonia nr 49 pojawiła się w repertuarze koncertu, zorganizowanego podczas Wielkiego Tygodnia w niemieckim mieście Schwerin. W okresie bezpośrednio poprzedzającym Wielkanoc muzyka świecka była tam zakazana i symfonię nazwano Pasją prawdopodobnie tylko dlatego, żeby móc ją wtedy wykonać. Tymczasem historia zapamiętała i utrwaliła przydomek, pod którym symfonia jest znana do dziś.

Royal Opera Festival to wydarzenie cykliczne, organizowane od 2019 roku. Od pierwszej edycji ustanowił włoskiego geniusza stylu Belcanto – Gioacchino Rossiniego, głównym artystą, wokół którego i na którym opiera się koncepcja szerszego pokazania muzyki i jej ponadczasowych zależności. Organizatorem Festiwalu jest Stowarzyszenie Passionart, współorganizatorem zaś Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie. Partnerem Głównym jest Województwo Małopolskie, a patronem projektu Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach.

 

Magdalena Klaja