Cennik biletów Rezerwacja biletów Informacja telefoniczna

Informacja telefoniczna

Od poniedziałku do piątku od 8:00 do 16:00 pod numerami telefonów:

+48 33 823 35 65 oraz +48 33 823 26 62

Zachęcamy do zakupu biletów on-line

https://domjp2.pl/bilety/

Uwaga! Liczba biletów jest ograniczona. Z uwagi na duże zainteresowanie rekomendujemy wcześniejszy zakup biletów. W przypadku grup zorganizowanych możliwa jest wstępna telefoniczna rezerwacja biletów: +48 33 823 35 65 oraz +48 33 823 26 62

__________________

Wernisaż wystawy „Mój brat Edmund”

wernisaż wystawy "Mój brat Edmund"

28 czerwca 2022 r. w naszym Muzeum odbył się wernisaż nowej wystawy czasowej pt. „Mój brat Edmund”. Ekspozycja prezentuje nie tylko biografię starszego z braci Wojtyłów, ale też wiele archiwalnych fotografii i dokumentów. Ponadto, tego dnia z okazji Święta Małopolski”, wystawa stała Muzeum oraz nowo otwarta ekspozycja zostały udostępnione wszystkim zwiedzającym.

Ekspozycja czasowa Mój Brat Edmund prezentuje biografię starszego z braci Wojtyłów oraz wiele archiwalnych fotografii, dokumentów czy książek medycznych. Dzięki wsparciu Muzeum Historii Medycyny UJ CM udostępnione zostały też przedmioty używane przez lekarzy w dwudziestoleciu międzywojennym, m.in. stetoskop jednouszny, pudełko na igły i ampułki czy laryngologiczne lusterko czołowe. Jej dopełnieniem są również treści zamieszczone w kiosku multimedialnym.

Wystawa skupia się na różnych aspektach życia Edmunda. Jest więc część dotycząca jego dzieciństwa i edukacji; wspomnienie pasji, którymi żył; opis czasu studiów na Uniwersytecie Jagiellońskim i pracy zawodowej, która w jego przypadku niewątpliwie była życiowym powołaniem, aż po trudny moment przedwczesnej śmierci młodego lekarza.

Podczas uroczystego otwarcia ekspozycji gościliśmy wielu znamienitych gości, m.in. p. Monikę Gubałę – Dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, p. Rafała Stuglika – Przewodniczącego Komisji Kultury, Radnego Sejmiku Województwa Małopolskiego, p. Bartosza Kalińskiego – Burmistrza Wadowic, p. Eugeniusza Kurdasa – Starostę Wadowickiego, Przedstawicieli Władz Samorządowych, Duchowieństwa oraz Instytucji wspierających powstanie ekspozycji.

W tym dniu obchodziliśmy również kolejną edycję Święta Małopolski. Od godziny 14.00 nasze Muzeum było otwarte bezpłatnie dla wszystkich zwiedzających, którzy mieli możliwość zapoznania się z ekspozycję stałą, a także z nowo otwartą wystawą czasową.

„Jak Dobry Samarytanin, każdy wierzący winien darzyć miłością tych, którzy cierpią. Nie wolno przechodzić obok ludzi dotkniętych chorobą. Trzeba się zatrzymać, pochylić nad ich chorobą i ofiarnie wziąć na siebie część jej brzemienia i trudności, jakie niesie z sobą.”

/Jan Paweł II, Ewangelia cierpienia źródłem nadziei, Jubileusz Chorych i Pracowników Służby Zdrowia, 11.02.2000 r./

TVP 3 Kraków, która objęła patronatem naszą wystawę, zrealizowała materiał o wernisażu, który mogli zobaczyć widzowie Kroniki: https://krakow.tvp.pl/60994806/28062022-1830

Magdalena Klaja